Gebe ve gebe olmayan kadınlarında seksüel fonksiyonun durumu
State of sexual function of pregnant and non-pregnant women
  1. Tez No: 953441
  2. Yazar: NEVAL ÇAYÖNÜ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Gebelik, kadın cinsel fonksiyonunda ve kadın davranışında büyük bir rol oynar. Bugün kaliteli yaşam için seksüel sağlık büyük öneme sahiptir. Seksüel fonksiyondaki düşüş kadının kendisini ve insanlar arası ilişkilerini olumsuz etkilediğinden dolayı seksüel disfonksiyonun yaşam kalitesine etkisi çok büyüktür. Epidemiyolojik çalışmalar artmasına rağmen, gebelikte seksüel fonksiyon bozukluğu ile ilgili literatürdeki bilgiler sınırlıdır. Bu yüzden, biz gebe ve gebe olmayan kadınlarda seksüel fonksiyonu değerlendirmeyi ve yaş, gestasyonel yaş, üriner inkontinans, vücüt kitle indeksi (VKİ) ve obstetrik öykü gibi parametrelerle seksüel disfonksiyon arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışma, tek merkezli, kesitsel ve kontrol gruplu olarak yapılmıştır. Çalışmaya seksüel aktif (son dört hafta içinde ilişkiye girmiş) 200 gebe ve kontrol grubu olarak da 199 gebe olmayan kadın alındı. Tüm olguların demografik, obstetrik ve seksüel öyküleri alındı. Olguların seksüel fonksiyonları Female Sexual Function Index (FSFI) ile değerlendirildi. Elde edilen numerik, ordinal ve nominal veriler; ki-kare, Mann-Whitney U, Fisher Exact, Shapiro Wilk, Kruskal Wallis, Dunnet's test ve T test kullanılarak karşılaştırıldı. Değerler, ortanca (minimum- maksimum) değer ile ifade edildi ve p< 0,05 değeri istatistiksel anlamlılık olarak kabul edildi. Bulgular: Gebelerin yaş ortalaması 29 yıl (16-49 yıl), gebe olmayanların ise 33 yıl (18-51 yıl) olup iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Pregnancy plays significant roles in sexual function and behaviors of women. Today sexual health imposes considerable significance for quality living. The impact of sexual disfunction on quality living is great due to the fact that the decrease of sexual function has negative effects on the women and on the relations between other people. The information in the literature related to the sexual function impairment is limited even though the epidemiologic studies have increased. Therefore, we aimed to evaluate the sexual function of pregnant and non-pregnant women and tried to reveal the relation of sexual disfunction with parameters of age, gestational age, urinary incontinency, body mass index and obstetrical history. Patients and Method: The study was performed as single centered, sectional and with control group. Sexually active 200 pregnant women (who had sexual relation during the recent 4 weeks) and as the control group 199 non-pregnant women were included in the study. Demographical, obstetrics and sexual histories of all cases were obtained. The sexual functions of the cases were evaluated with Female Sexual Function Index (FSFI). The obtained numerical, ordinal and nominal data were compared by using chi-square, Mann-Whitney U, Fisher Exact, Shapiro Wilk, Kruskal Wallis, Dunnet's test and test. The values were expressed with the medium value (minimum- maximum) and p< 0,05 value was accepted as the statically meaningful value. Findings: the average age of the pregnant women is 29 years (16-49 years); that of the non-pregnant women is 33 years (18-51 years) and no statically meaningful difference was detected between the two groups (p>0,05).