Monitoring and prediction of drought parameters under climate change in Mediterranean basin
Akdeniz havzasında iklim değişikliği altında kuraklık parametrelerinin izlenmesi ve tahmini
- Tez No: 953444
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN UFUK ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, Basit Rastlantı Açığı İndeksi'ni (Simple Coincidence Deficit Index - SCDI) tanıtarak, Akdeniz Havzası'nda kuraklık tespitini geliştirmek ve kuraklık desenleri ile kalıcılığını değerlendirmek amacıyla Kuraklık Şiddeti Analizi'ni (Drought Severity Analysis - DSA) uygulamaktadır. Yağış (P) ve yeraltı suyu depolaması (GWS) verileri için Küresel Yer Veri Asimilasyon Sistemi'ne (Global Land Data Assimilation System - GLDAS) dayalı çoklu uydu verileri kullanılmış ve hem SCDI hem de DSA yöntemleri, bölgesel hidrolojik olayların zaman serilerini görselleştirmek ve yorumlamak üzere uygulanmıştır. SCDI, yağış ve yeraltı suyu seviyelerini bir araya getirerek kuraklık şiddetine dair kapsamlı bir bakış açısı sunmaktadır. DSA ise su açığının süresini izlemeye olanak tanımakta, dönüşüm ya da normalizasyon gerektirmemesi sayesinde uzaktan algılama verileriyle kolaylıkla entegre edilebilmektedir. Bu yöntem, farklı zaman pencereleri boyunca en uzun kuraklık dönemlerini belirlemekte ve yağış ile yeraltı suyu verilerine dayanarak hidrolojik açığın kaç ay sürdüğünü nicel olarak ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, belirli aylarda önemli su açıklarının gözlemlendiğini, ancak bu açıkların nadirliği nedeniyle kısa zaman pencerelerinde (∆ = ay) daha az belirgin hale geldiğini göstermektedir. Öte yandan, daha geniş zaman pencerelerinde (∆ = ay), bu açıkların birikimli etkileri mevsimsel ve yıllık ortalamaları önemli ölçüde etkilemekte ve bu etkiler düşük enlemlerden yüksek enlemlere kadar uzanmaktadır. Ayrıca, zaman penceresi genişledikçe SCDI değerlerindeki değişkenliğin arttığı ve uzun süreli kuraklık koşullarının özellikle Kuzey Afrika'da daha belirgin hale geldiği gözlemlenmiştir. Bu bulgular, uzaktan algılama verileri kullanılarak kuraklık olaylarının anlaşılması ve tahmin edilebilirliğinin artırılması yönündeki gelecekteki araştırmalar için sağlam bir temel sunmaktadır. Önerilen DSA ve SCDI yöntemleri, geleneksel kuraklık indekslerine kıyasla daha etkili analiz imkânı sağlayarak önemli bir metodolojik katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research presents the Simple Coincidence Deficit Index (SCDI) and utilizes Drought Severity Analysis (DSA) to refine drought detection and evaluate trends and persistence within the Mediterranean region. By leveraging multi-satellite data for precipitation (P) and groundwater storage (GWS) derived from the Global Land Data Assimilation System (GLDAS), this study implements both the SCDI and DSA to illustrate and analyze hydrological event time series pertinent to this area. The SCDI integrates precipitation data with groundwater levels, offering a holistic perspective on drought severity. The DSA monitors the duration of water deficits, facilitating direct analyses that do not necessitate transformation or normalization, thereby enhancing compatibility with remote sensing data. In particular, the DSA identifies the longest drought durations across a range of temporal windows, quantifying the months during which hydrological deficits are sustained, based on assessments of groundwater and precipitation data. The results indicate that pronounced deficits manifest during certain months; however, these become less distinguishable in shorter temporal scales (∆ = month) due to their infrequency. Conversely, within more expansive temporal scales (∆ = months), the aggregated consequences of these deficits considerably impact both seasonal and annual averages, with effects stretching from lower to higher latitudes. Furthermore, as the temporal windows widen, variability in SCDI values is amplified across all regions, thereby enhancing the visibility of prolonged drought conditions, particularly in North Africa. These results lay the foundation for future inquiries aimed at a deeper comprehension of drought phenomena and the improvement of drought forecasting through the employment of remote sensing technologies. The methodologies introduced through DSA and SCDI signify a notable progression beyond conventional indices, providing innovative tools for enhanced drought analysis.