Gastronomi ve mutfak sanatları öğrencilerinin temel mutfak becerilerinin iş performansı üzerindeki etkisi
The effect of culinary and kitchen arts students' basic culinary skills on job performance
- Tez No: 953445
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK MURAT KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gastronomi, yalnızca yemek pişirme süreciyle sınırlı olmayan; aynı zamanda kültürel, estetik ve bilimsel unsurların bir araya gelmesiyle oluşan çok boyutlu bir disiplindir. Bu disiplin, yiyeceklerin hazırlanmasından sunumuna, tüketim alışkanlıklarından toplumsal ritüellere kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda gastronomi eğitimi alan bireylerin mesleki becerilerini nasıl geliştirdikleri ve bu becerilerin iş yaşamındaki performanslarına nasıl yansıdığı önemli bir araştırma konusudur. Mutfak profesyonellerinin sergilediği iş performansı, yalnızca bireysel yeterliliklerin değil, aynı zamanda mesleki eğitim süreçlerinin de bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Özellikle rol içi ve rol dışı performans boyutlarının mutfak sanatlarında nasıl şekillendiği, alan yazınında henüz yeterince derinlemesine ele alınmamış konular arasında yer almaktadır. Bu çalışma, gastronomi ile ilgili teorik ve uygulamalı eğitim süreçlerinden geçmiş bireylerin temel mutfak becerilerini değerlendirmeyi ve bu becerilerin iş performansı üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışmada katılımcıların yaş, cinsiyet, mutfak deneyimi, sektörde devam etme isteği gibi demografik değişkenlere göre temel mutfak becerileri ve iş performansı değerlendirmeleri arasında farklılıklar olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği kullanılmıştır. Bu amaçla araştırmanın örneklemini; Batı Karadeniz Bölümünde gastronomi ve mutfak sanatları alanında lisans düzeyinde eğitim görmüş ve staj deneyimine sahip 428 öğrenci oluşturmuştur. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir; betimleyici istatistiklerin yanı sıra faktör analizi, güvenilirlik analizi (Cronbach's Alpha), ANOVA ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre temel mutfak becerilerinin genel iş performansı üzerinde güçlü bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Temel mutfak becerilerinin alt boyutlarından olan pastacılık becerileri ve işe hazırlık bilgi düzeylerinin iş performansı üzerine pozitif, aşçılık becerilerinin ise iş performansı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda, gastronomi öğrencilerinin işe hazırlık süreçlerine daha fazla odaklanmaları, hijyen, mutfak düzeni ve zaman yönetimi gibi konularda bilgi düzeylerini artırmaları önerilmektedir. Ayrıca, pastacılık alanında yaratıcı uygulamalarla beceri gelişimi desteklenmeli; aşçılık eğitimi ise sadece teknik yeterlilikle sınırlı kalmayıp problem çözme, uyum sağlama ve karar verme gibi yetkinlikleri de kapsayacak şekilde yapılandırılmalıdır. Eğitim kurumlarının müfredatlarını bu doğrultuda yeniden gözden geçirmeleri, sektörle iş birliklerini artırarak uygulamalı eğitimleri çeşitlendirmeleri önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastronomy is a multidimensional discipline that is not limited only to the process of cooking; it is formed by the combination of cultural, aesthetic, and scientific elements. This discipline covers a wide range from the preparation to the presentation of food, from consumption habits to social rituals. In this context, how individuals who receive gastronomy education develop their professional skills and how these skills are reflected in their job performance is an important research topic. The job performance exhibited by kitchen professionals is evaluated not only as an indicator of individual competencies but also of vocational training processes. Especially how in-role and extra-role performance dimensions are shaped in culinary arts is among the topics that have not yet been sufficiently examined in the literature. This study aims to evaluate the basic kitchen skills of individuals who have undergone theoretical and practical training related to gastronomy and to analyze the effects of these skills on job performance. Additionally, this study examined whether there are differences in basic kitchen skills and job performance evaluations according to demographic variables such as age, gender, kitchen experience, and willingness to continue in the sector. In the research, the survey technique, which is one of the quantitative research methods, was used. For this purpose, the sample of the research consisted of 428 students who received undergraduate education in the field of gastronomy and culinary arts and had internship experience in the Western Black Sea Region. The obtained data were analyzed with the SPSS program; in addition to descriptive statistics, factor analysis, reliability analysis (Cronbach's Alpha), ANOVA, and regression analyses were conducted. According to the results of the analyses, it was determined that basic kitchen skills have a strong effect on overall job performance. It was found that among the sub-dimensions of basic kitchen skills, pastry skills and job-readiness knowledge levels had a positive effect on job performance, while culinary skills had no significant effect on job performance. In this context, it is recommended that gastronomy students focus more on job-readiness processes and increase their knowledge in issues such as hygiene, kitchen organization, and time management. Additionally, skill development should be supported through creative practices in the field of pastry; and culinary education should not be limited only to technical proficiency, but also be structured to include competencies such as problem-solving, adaptability, and decision-making. It is important for educational institutions to revise their curricula in this direction and to diversify practical training by increasing cooperation with the industry.