Gestasyonel diyabeti olan gebelerde maternal ve fetal GDF-15 (growth diferentiation factor-15), SFRP-4 (secreted frizzled-related protein-4) ve Wnt-3a (ve wingless-related ıntegration site 3a) seviyelerinin perinatal sonuçlara etkisi
- Tez No: 953491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN ÇİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, oksidatif stres ve diyabet ile ilişkili growth diferentiation factor-15 (GDF15), secreted frizzled-related protein-4 (SFRP4) ve wingless-related integration site 3a (Wnt3a)'nın gestasyonel diyabeti (GDM) olan gebelerde maternal ve fetal düzeyinin belirlenmesi ile perinatal sonuçlar üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: 1 Kasım 2023- 31 Ocak 2024 tarihleri arasında, SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve Poliklinikleri'nde 18-45 yaş arası, son trimesterde (32-42 hafta) olan toplam 90 gebe çalışmaya dahil edildi. Gestasyonel diyabet (GDM) tanısı almış kadınlar çalışma grubunu, sağlıklı gebeler ise kontrol grubunu oluşturdu. Katılımcıların demografik bilgileri, obstetrik muayeneleri, tam kan ve kan biyokimya analizleri yapıldı. Kadınların doğum şekli, zamanı, bebek cinsiyeti, APGAR skoru, bebek ağırlığı, maternal ve fetal perinatal sonuçlar kaydedildi. Maternal serum ve doğumda fetal ubmblikal kord serum GDF15, SFRP4, Wnt 3a seviyeleri ölçüldü ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the maternal and fetal levels of growth differentiation factor-15 (GDF15), secreted frizzled-related protein-4 (SFRP4) and wingless-related integration site 3a (Wnt3a), which are associated with oxidative stress and diabetes, in pregnant women with gestational diabetes. To investigate its effect on perinatal outcomes. Methods: After obtaining the necessary legal permissions for the study, A total of 90 pregnant women between the ages of 18-45 and in the last trimester (32-42 weeks) at SBU Haseki Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinics and Polyclinics, registered between November 1, 2023 and January 31, 2024, were included in the treatment. The study group consisted of women diagnosed with gestational diabetes (GDM) and the control group consisted of healthy pregnant women. Demographic information of the participants, birth examinations, complete blood and blood biochemistry analyzes were performed. The women's delivery method, time, baby gender, APGAR score, baby weight, maternal and fetal perinatal outcomes were recorded. GDF15, SFRP4, Wnt 3a levels in maternal serum and fetal ubbilical cord serum at birth were measured and evaluated as results.