6 şubat 2023 Kahramanmaraş deprem serisinin etkilerinin gnss ölçüleriyle araştırılması
Monitoring of the february 6, 2023, Kahramanmaraş earthquake sequences using gnss observations
- Tez No: 953490
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞAN, DOÇ. DR. SEDA ÖZARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
06 Şubat 2023 tarihinde Doğu Anadolu Fayı (DAF) üzerinde saat 04.17'de merkez üssü Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesi olan Mw7.7 büyüklüğünde ve saat 13.24'de yine Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesinde Mw7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana gelmiştir. Bu depremler birçok bölgeden hissedilmiş ve 11 ilimiz Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi olarak seçilmiştir. Bu çalışmada, 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri deprem anı ve deprem sonrası etkilerinin jeodezik yöntemlerle araştırılması, deprem öncesi için tekrarlılık analizi yapılması, deprem öncesi ve deprem sonrası için gerinim analizi yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında, iki depremin birlikte araştırılması için 60 adet, ilk deprem ve ikinci depremin birbirinden ayrı olarak değerlendirilmesi için 58 adet Türkiye Ulusal Sabit GNSS Ağı-Aktif (TUSAGA-Aktif) GNSS istasyonu kullanılmıştır. Pazarcık ve Elbistan depremlerinin ardından; deprem öncesi 8 günlük ve deprem sonrası 8 günlük olmak üzere toplamda 16 günlük GNSS istasyonlarına ait veriler, hassas nokta konumlama tekniği ile çalışan çevrimiçi GNSS verisi işleme programı CSRS-PPP (Canadian Spatial Reference System Precise Point Positioning) ile değerlendirilmiş ve yer değiştirmeler hesaplanmıştır. Kullanılan istasyonların ölçüm sonuçlarının doğruluğunu araştırmak için deprem öncesine ait CSRS-PPP'den elde edilen veriler ile tekrarlılık analizi yapılmıştır. Ayrıca, depremlerin birlikte ve ayrı ayrı değerlendirilmesiyle hesaplanan deprem anı deformasyonları ve deprem sonrası deformasyonları ile iki boyutlu gerinim analizi yapılmıştır. Pazarcık ve Elbistan'da meydana gelen depremlerin birlikte değerlendirilmesi sonucunda kuzey-güney yönünde en büyük yer değiştirme sırasıyla -63.523 ± 1.910 cm ile Malatya (MLY1) istasyonunda ve 49.148 ± 0.361 cm ile Ekinözü (EKZ1) istasyonunda, doğu-batı yönündeki yer değiştirme ise -464.703 ± 0.283 cm ile Ekinözü (EKZ1) istasyonunda ve -59.359 ± 0.361 cm ile Kahramanmaraş (MAR1) istasyonunda hesaplanmıştır. Ayrıca iki depremin meydana getirdiği yer değiştirmeler ayrı ayrı da incelenmiştir. Yapılan değerlendirme işlemi sonucunda ilk deprem için hesaplanan kuzey-güney yönündeki en büyük yer değişimi -36.733 ± 0.447 cm ile Malatya (MLY1) istasyonunda, doğu-batı yönünde ise -23.088 ± 0.447 cm ile Ekinözü (EKZ1) istasyonunda olduğu görülmüş ve ikinci depremin değerlendirme işlemleri incelendiğinde ise kuzey-güney yönündeki en büyük yer değişimi 68.736 ± 0.500 cm ile Ekinözü (EKZ1) istasyonunda, doğu-batı yönünde ise -441.615 ± 0.447 cm ile yine Ekinözü (EKZ1) istasyonunda olduğu görülmüştür. Deprem sonrası için yapılan yer değiştirme hesaplamalarında ise kuzey-güney doğrultusundaki en büyük yer değiştirme 1.157 ± 0.283 cm ile Arapgir (APK1) istasyonunda ve doğu-batı yönündeyse 1.508 ± 0.424 cm ile Çatak (CATK) istasyonunda olduğu tespit edilmiştir. Deprem öncesi için yapılan tekrarlılık analizinde hesaplanan doğruluklarda kuzey-güney yönünde en yüksek değer 3.110 mm ile Kilis (KLS1), en düşük değerse 0.240 mm ile Sivas (SVS1) istasyonunda; doğu-batı yönündeyse en yüksek 3.350 mm ile Feke (FEEK), en düşükse 0.310 mm ile Horasan (HORS) istasyonunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
On February 6, 2023, at 04.17, an earthquake with a magnitude of Mw7.7 occurred on the East Anatolian Fault (EAF), with its epicenter in the Pazarcık district of Kahramanmaraş. A second earthquake with a magnitude of Mw7.6 happened at 13.24 in the Elbistan district of Kahramanmaraş. These earthquakes were felt across many regions, and 11 provinces were declared as Disaster Areas Affecting General Life by the Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD). This study aims to investigate the co-seismic and post-seismic effects of the February 6 Kahramanmaraş earthquake sequence using geodetic methods, to perform repeatability analysis before the earthquake, and to perform strain analysis before and after the earthquake. For this purpose, 60 GNSS stations were used to investigate the two earthquakes together and 58 GNSS stations were used to investigate the first earthquake and the second earthquake separately. Following the Pazarcık and Elbistan earthquakes, data from GNSS stations covering a total of 16 days (8 days before and 8 days after the earthquake) were evaluated using the CSRS-PPP (Canadian Spatial Reference System Precise Point Positioning) online GNSS data processing program, which employs precise point positioning technology, and displacements were calculated. To investigate the accuracy of the measurement results of the stations used, a repeatability analysis was performed using data obtained from CSRS-PPP before the earthquake. In addition, a two-dimensional stress analysis was performed with the co-seismic and post-seismic deformations calculated by evaluating the earthquakes together and separately. The combined analysis of the Pazarcık and Elbistan earthquakes revealed the largest north-south direction displacements at the Malatya (MLY1) station with -63.523 ± 1.910 cm and the Ekinözü (EKZ1) station with 49.148 ± 0.361 cm, while the largest east-west direction displacements were calculated as -464.703 ± 0.283 cm at the Ekinözü (EKZ1) station and -59.359 ± 0.361 cm at the Kahramanmaraş (MAR1) station. Additionally, the displacements caused by each earthquake were analyzed separately. The evaluation showed that the maximum north-south direction displacement for the first earthquake was -36.733 ± 0.447 cm at the Malatya (MLY1) station, and the maximum east-west direction displacement was -23.088 ± 0.447 cm at the Ekinözü (EKZ1) station. For the second earthquake, the largest north-south direction displacement was 68.736 ± 0.500 cm at the Ekinözü (EKZ1) station, and the largest east-west direction displacement was -441.615 ± 0.447 cm, also at the Ekinözü (EKZ1) station. In the post-seismic displacement calculations, the largest deformation in the north-south direction was 1.157 ± 0.283 cm at the Arapgir (APK1) station and in the east-west direction was 1.508 ± 0.424 cm at the Çatak (CATK) station. Repeatability analysis was performed for the pre-earthquake and in the north-south direction, the highest value was determined at Kilis (KLS1) station with 3.110 mm and the lowest value was determined at Sivas (SVS1) station with 0.240 mm; in the east-west direction, the highest value was determined at Feke (FEEK) station with 3.350 mm and the lowest value was determined at Horasan (HORS) station with 0.310 mm.