Lise düzeyindeki öğrencilerin müzik kültürleri üzerine biraraştırma; Tunceli ili merkez ilçesi örneğinde
A study on the music cultures of high school students: The case of Tunceli province central district
  1. Tez No: 953501
  2. Yazar: NİHAL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DAL, DOÇ. DR. DAİMİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez kapsamında, Tunceli ilindeki lise öğrencilerinin müzik kültürlerini anlamak ve analiz etmek amacıyla, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Tunceli merkez ilçedeki beş farklı okulda 9., 10., 11., ve 12. sınıftan 507 öğrenci ile bir anket çalışması gerçekleştirmiştir. Bu okullar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tunceli Anadolu Lisesi, Tunceli Türk Telekom Fen Lisesi, Spor Lisesi ve Tunceli Güzel Sanatlar Lisesi'dir. Bu anket kapsamında öğrencilere cinsiyetleri, anne ve baba meslekleri, ailelerinin gelir düzeyleri, Tuncelili olup olmadıkları, dinledikleri müzik türleri, dinledikleri müzik türlerini ne sıklıkla dinledikleri, müzik etkinliklerine katılma sıklıkları, ailelerinin müzik tercihlerindeki etkisi, arkadaşlarının ve sosyal medyanın müzik tercihleri üzerindeki etkisi, müzik dinlerken kullandıkları araçlar, müziği dinleme dilleri, Tunceli yöresine ait deyişleri dinleme sıklıkları, çaldıkları enstrümanlar ve ailelerinde bağlama çalan olup olmadığı ile ilgili sorular sorulmuştur. Böylece, öğrencilerin müzik kültürlerine dair geniş bir fotoğraf elde edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada veri toplamak için nicel temelli yapılandırılmış bir anket kullanılmıştır. Daha sonra bu anket ile elde edilen öğrencilere ait veriler SPSS veri analiz programı kullanılarak Ki-Kare, frekans analizi, çapraz tablolar ve karşılaştırmalı değerlendirmeler gibi araçlarla analiz edilmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin hayatlarının önemli bir parçasının müzik olduğunu göstermektedir. Müzik türü tercihleri üzerine yapılan değerlendirme sonucuna göre en çok ilgi duyulan üç müzik türü rap, pop ve yabancı pop müziği olmuştur. Buna karşılık, klasik Batı müziği ve Türk sanat müziğine yönelik belirgin bir ilgi eksikliği söz konusudur. Halk müziği ve özellikle Tunceli'ye özgü yöresel müzikler yine de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip görünmektedir. Bu durumun da gösterdiği gibi, yerel kültürel unsurlar gençlerin müzik kültüründe önemli bir rol oynamaya devam etmektedir. Öğrencilerin Zazaca ve Kürtçe müziğe olan ilgisi de araştırmanın bir diğer ilginç bulgusudur. Çalışmada ayrıca Kürtçe, Zazaca ve Türkçe müzik dinleme sıklığı ile Tunceli yöresine ait deyişlerin dinleme sıklığı arasında oldukça anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Tunceli'nin çok dilli yapısı ile öğrencilerin Alevi deyişlerini dinlemeleri arasında güçlü bir bağlantının olması kültürel mirasın öğrenciler arasında müzik aracılığıyla nesiller boyunca aktarıldığını göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin çoğunun müziği; akıllı telefonlar, tablet ya da bilgisayarlarını kullanarak büyük ölçüde dijital platformlar aracılığıyla dinlediği belirlenmiştir. Radyo gibi daha geleneksel yöntemlerle dinleyenlerin sayısı çok azdır. Bir diğer önemli bulgu da öğrencilerin müzik seçimlerinin aile, arkadaşlar ya da müzik dersleri tarafından değil, en çok sosyal medya tarafından şekillendirildiğidir. Öğrenciler ayrıca hem sınıf içi hem de sınıf dışı müzik etkinliklerine çok az ilgi göstermektedir. Bu durum, öğrencilerin bu etkinliklere pek ilgi duymadıklarını veya bu etkinliklerin içeriklerinin öğrencilerin müzik tercihlerine pek uymadığı sonucunu göstermektedir. Buna ek bu durum öğrencilerin müzikle kurduğu ilişkinin büyük ölçüde bireysel olduğunu göstermektedir. Tunceli özelinde bu konuda yapılan ilk çalışma olan tezimiz sonuç olarak Tunceli'deki lise öğrencilerinin müzik kültürünün hem evrensel popüler eğilimlerden hem de yerel, dilsel ve inançsal faktörlerden beslendiğini göstermektedir. Kültürel açıdan bakıldığında, müziğin gençlerin kendilerini ifade etmelerine, başkalarıyla bağlantı kurmalarına ve kültürlerini aktarmalarına yardımcı olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar müziğin gençlerin yaşamları üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olması için, müzik politikalarının hem yerel hem de küresel müzik kültürlerini içerecek şekilde yeniden düşünülmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to understand and analyze the music culture of high school students in Tunceli province. A survey was conducted with 507 students from 9th, 10th, 11th, and 12th grades in five different schools in the central district of Tunceli in the 2024-2025 academic year. These schools are Atatürk Vocational and Technical Anatolian High School, Tunceli Anatolian High School, Tunceli Türk Telekom Science High School, Sports High School, and Tunceli Fine Arts High School. Within the scope of this survey, the students were asked questions about their gender, their parents' occupations, their families' income levels, whether they are from Tuncelli or not, the types of music they listen to, how often they listen to the kinds of music they listen to, the frequency of their participation in music activities, the influence of their families on their music preferences, the impact of their friends and social media on their music preferences, the tools they use while listening to music, their language of listening to music, the frequency of listening to sayings from the Tunceli region, the instruments they play and whether they have a bağlama player in their families. Thus, a broad picture of the students' music culture was tried to be obtained. This study used a quantitative, structured questionnaire to collect data. The students' data obtained through this questionnaire were then analyzed using SPSS data analysis software with tools such as Chi-Square, frequency analysis, cross tabulations, and comparative evaluations. The results show that music is an essential part of students' lives. According to the evaluation results on music genre preferences, rap, pop, and foreign pop music were the three most popular music genres. On the other hand, there is a marked lack of interest in Western classical and Turkish art music. Folk music, especially local music specific to Tunceli, still seems to have a considerable fan base. As this shows, local cultural elements continue to play an important role in the music culture of young people. Students' interest in Zazaki and Kurdish music is another interesting finding in the study. The study also found a significant relationship between the frequency of listening to Kurdish, Zazaki, and Turkish music and the frequency of listening to sayings from the Tunceli region. The fact that there is a strong connection between the multilingual structure of Tunceli and students' listening to Alevi sayings shows that cultural heritage is transmitted among students through music for generations. It was also found that most students listen to music primarily through digital platforms using smartphones, tablets, or computers. The number of those listening to music through traditional methods, such as radio, is tiny. Another important finding is that students' music choices are shaped mainly by social media, not family, friends, or music classes. Students also show little interest in both in-class and out-of-class music activities. This suggests that students are not very interested in these activities or that the content of these activities does not match their music preferences. In addition, this situation shows that students' relationship with music is primarily individual. Our thesis, the first study on this subject in Tunceli, shows that universal popular trends and local, linguistic, and religious factors feed the music culture of high school students in Tunceli. From a cultural perspective, it has been observed that music helps young people express themselves, connect with others, and transmit their culture. The results suggest that for music to have a greater impact on young people's lives, music policies need to be rethought to include both local and global music cultures.