Finansal okuryazarlık düzeyine etki eden demografik faktörlerin belirlenmesi: Malatya Turgut Özal Üniversitesi personeli üzerine bir araştırma
Determination of demographic factors affecting financial literacy level: A study on Malatya Turgut Özal University personnel
- Tez No: 953502
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SERDAR KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi personelinin finansal okuryazarlık düzeyine etki eden demografik özellikler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nde görev yapan 280 akademik ve idari personel örneklem olarak belirlenmiştir. Anket yapılan kişi sayısı 280'den 320'ye çıkarılmıştır. Elde edilen verilen Bağımsız Örneklem T-testi ve Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testine tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda finansal okuryazarlık ile cinsiyet arasında anlamlı bir farlılık olmadığı, yaş ile finansal bilgi, finansal davranış, finansal tutum ve finansal okuryazarlık anlamlı bir farklılık olmadığı, cinsiyet ile finansal bilgi, finansal davranış, finansal tutum ve finansal okuryazarlık anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca eğitim düzeyi ile finansal okuryazarlık arasında anlamlı bir farklılık olduğu, kadro türü ile finansal okuryazarlık arasında anlamlı bir farklılık olduğu, gelir durumu ile finansal davranış arasında anlamlı bir farklılık olduğu, medeni durum ile finansal davranış arasında anlamlı bir farklılık olduğu, görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the demographic factors affecting the financial literacy levels of Malatya Turgut Özal University personnel. The study sampled 280 academic and administrative staff at Malatya Turgut Özal University. The number of survey participants was increased from 280 to 320. The resulting data were subjected to the Independent Samples T-test, Kruskall Wallis, and Mann Whitney U tests. The analyses revealed no significant difference between financial literacy and gender. There were no significant differences between age and financial knowledge, financial behavior, financial attitude, or financial literacy. There were also no significant differences between gender and financial knowledge, financial behavior, financial attitude, or financial literacy. Furthermore, there were significant differences between education level and financial literacy, between job type and financial literacy, between income status and financial behavior, and between marital status and financial behavior.