Prediyaliz evre 3-4-5 kronik böbrek hastalarında seksüel disfonksiyon ve depresyon
Sexual dysfunction and depression in predialysis (stage 3-4-5) chronic kidney disease (CKD)
  1. Tez No: 953503
  2. Yazar: SERKAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Psikiyatri, İç Hastalıkları, Nephrology, Psychiatry, Internal diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Prediyaliz Evre 3-4-5 Kronik Böbrek Hastalarında Seksüel Disfonksiyon ve Depresyon Amaç: Kronik böbrek hastalığı tanısı alan ancak henüz renal replasman tedavisine başlanmamış hastalarda cinsel sorunların sıklığının belirlenmesi ve cinsel sorunların alt anallizi yapılarak daha çok irdelenmesini amaçladık. Ayrıca cinsel sorunların, depresif duygu durum, ilaçlar ve hastalık aktiviteleri ile ilişkilerinin ortaya konulmasını hedefledik. Hastalar ve Yöntem: Tahmini glomerül filtrasyon hızı 15-60 ml/dk/1.73 m² arasında olan kronik böbrek hastalığı tanısı konulmuş 60 kadın, 90 erkek toplam 150 hasta alındı. Yaş ve cinsiyet uyumlu gönüllülerden 35 kadın, 30 erkek toplam 65 kişilik sağlıklı kontrol grubu seçildi. Kontrol ve hasta grubundaki bireylerde Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği ve Hastane Depresyon Anketi kullanılarak ayrıntılı tıbbi ve seksüel anamnezleri alındı. Hastalardan laboratuvar değerlendirme için kan örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Sexual Dysfunction and Depression in Predialysis (Stage 3-4-5) Chronic Kidney Disease (CKD) Background: We aimed to examine patients with Chronic Kidney Disease (CKD), did not have any renal replacement therapy by determining the prevalence of sexual problems and doing sub-group analyses of sexual problems. In addition, we aimed to clarify the relationship between sexual problems and depressive mood state, drugs, disease activities. Patients and Methods: The patient group was formed by 150 individuals (60 female and 90 male) with Chronic Kidney Disease (CKD) and having glomerular filtration rate 15-60 ml/min observed in nephrology department of Antalya Education and Research Hospital. Total of 65 healthy control group (35 female and 30 male volunteers matched as age and sex) were selected. A detailed medical and sexual medical history were done to individuals in control and patient group, by applying Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS) and Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD). In addition, Laboratory samples were taken from the individuals who are in patient group and the drugs which had been used were examined in detail.