Modelling a wetland for sustainable development: Uluabat lake
Bir sulak alanın sürdürülebilir kalkınmaya yönelik modellenmesi: Uluabat Gölü
- Tez No: 95354
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET BİR SULAK ALANIN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMAYA YÖNELİK MODELLENMESİ: ULUABAT GÖLÜ Bu araştırmanın konusu, bir sulakalanda sürdürülebilir kalkınmaya yönelik yönetim stratejileridir. Modellenen bölge Ilıman İklim kuşağında yeralmakta; kuşlar için önemli bir konaklama alanı ve sığ bir göl olan Uluabat Gölü, ve çevresini kapsamaktadır. Balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır. Göle yüksek oranda organik madde yüklemesi, askıda katı madde girişi ve göl havzasında bulunan fabrikalardan da belli bir derecede toksik madde girişi sözkonusudur. Bu araştırmanın amacı, ekosistem ile ekonomik etkinlikler arasında, ekoloji ve yöre insanlarının refah seviyelerinin iyileşmesini sağlayacak bir dengeyi araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak sulakalamn sistemik ve dinamik bir modeli kurulmuştur. Benzetim sonuçlan, gölde kısa vadede ötrofikasyon sorunu yaşanmayacağım göstermiştir. Bununla birlikte, bölgede kişi başına gelir seviyesinde önemli bir düşüş ve işsiz sayısında artış görülecektir. Senaryo benzetimleri, eğer kerevit sayısı 1986 yılında bir mantar hastalığı sonucu iyice düşmese idi, gölün ötrofikleşeceğini göstermiştir. Ayrıca, kerevitin modelin çalışma kapsamı içinde hastalıktan kurtulması senaryosu incelenmiş; bu durumun kerevitle beraber turna nüfusunda ve balıkçılıkla uğraşan işgücünde artışa ve sosyal yapıda genel bir iyileşmeye yolaçacağı görülmüştür. DSİ projeleri (bir baraj ve regülatör yapımı, geliştirilmiş sulama sistemi) göl hidrolojisini olumlu etkilerken, önemli sosyal, ekonomik ve ekolojik etki -sualtı bitkilerinin sınırlanması hariç- yapmayacaktır. Göle kerevit eklenmesinin umulan sonucu doğurmayacağı; sualtı bitkilerinin gölden temizlenmesinin ise pratik olarak olanaksız ve başanlsa bile ters bir etki göstererek ötrofikasyona neden olacağı, strateji analizleri sonucunda anlaşılmıştır. İleri tarım tekniklerinin yolaçacağı ürün rekoltesindeki artışın sosyal yapıda iyileşme sağlayabileceği sonucu da yine strateji analizleri ile elde edilmiştir. Dinamik benzetim modeli, Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD), Türkiye Kalkınma Vakfi (TKV) ve Çevre Bakanlığınca yönetim seçeneklerinin analizinde bir laboratuar gibi kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MODELLING A WETLAND FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT: ULUABAT LAKE This research deals with management policies toward sustainable development in a wetland. The region modelled is in Temperate Climate Belt consisting of a shallow lake, Lake Uluabat, and its surroundings, an important nesting place for bird species. Fishing is a major commercial activity. The lake is under high loads of nutrients from surrounding agricultural lands, suspended solids from inflow sources, and, to a certain extent, toxins originating from industrial facilities located in the drainage basin of the lake. The goal of this research is to find a balance between the ecosystem and economic activities so as to secure a continuous improvement in the well-being of the inhabitants while improving or at least maintaining the ecosystem. To this end, a systemic dynamic feedback model of the wetland system is constructed. The results obtained from the model show that there is no threat of eutrophication in the near future. However, there is decline in welfare of the inhabitants. On the other hand, the scenario simulation runs reveal that the lake would have become eutrophic, if crayfish population did not collapse due to a fungus disease in 1986. Analysing the possibility of recovery of crayfish within model time frame, results in increase in pike population together with crayfish population and fishing workforce and betterment in social conditions. The DSİ projects (a dam and a flow regulator construction and enhanced irrigation system improve hydrology of the lake with no significant effect on social and ecosystem sectors. Crayfish introduction and macrophyte clearance policies prove to be inefficient and counterproductive tools in fighting against the disease and eutrophication. Increase in yields per hectare by improved agricultural techniques is one policy that improves the social conditions. It is hoped that the dynamic simulation model will serve as a laboratory to analyse different policy alternatives by institutions such as DHKD (The Society for the Protection of Nature), TKV (Development Foundation of Turkey), and Ministry of Environment.