Purification of actinorhodin from streptomyces coelicolor A3(2) by using expanoed bed chromatography
Genişletilmiş yatak kromatografisi yöntemiyle streptomyces coelicolor A3(2)'den üretilen actinorhodinin saflaştırılması
- Tez No: 95355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Streptomyces türleri değişik çeşitlilikteki antibiyotikleri sentezleme kapasiteleri ile bilinirler. Bunların arasından, Streptomyces coelicolor A3(2) dört çeşit antibiyotik üretir: methylenomycin, kalsiyum-bağımlı antibiyotik, undecylprodigiosin ve actinorhodin. Sonuncusu, actinorhodin, poliketid aracılığı ile üretilen 'isochromanequinone' bir antibiyotiktir. Bu antibiotik düşük aktiviteye sahiptir ve gram pozitif bakterilerin büyümesini engeller. Bu çalışmada, genişletilmiş yatak kromatografı tekniği kullanılarak actinorhodin antibiyotiği için yeni bir saflaştırma yöntemi geliştirilmiştir. İçerisinde salgılanmış antibiyotik, hücre ve besi atıkları bulunan fermentasyon çözeltisi, genişletilmiş durumda iyon değiştirici içeren kromatografi kolonundan direkt olarak geçirilmiştir. Değişik kolon geometrileri (1.5 cm çap ve 30 cm uzunluk, 2.5 cm çap ve 10-30 cm uzunluk, 5 cm çap ve 10 cm uzunluk) kullanılmıştır. Yatak genişleme ve sıvı dağılma karakteristikleri, denge adsorpsiyon izotermi, antibiyotik tutunma ve geri kazanma hızlan araştırılmıştır. Saflaştırma ve geri kazanma sonuçlan geleneksel yöntemlerle yapılan saflaştırma işlemleri ile karşılaştınlmıştır. Aynca yüksek maliyetli fîltrasyon ve satrifüjleme işlemlerine olan gereksinimi yok ederek, saflaştırma işlemine ekonomik açıdan olumlu katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Streptomyces spp. are well known for their capacity to synthesize an enourmous variety of antibiotics. Among them, Streptomyces coelicolor A3(2) produces four antibiotics: methylenomycin, calcium-dependent antibiotic, undecylprodigiosin and actinorhodin. The latter, actinorhodin, is an isochromanequinone antibiotic and produced via a polyketide intermediate. A gene cluster is involved in actinorhodin synthesis. This antibiotic has low activity and inhibits the growth of some Gram-positive bacteria. In the present work, a new method of purification for the antibiotic actinorhodin was developed using expanded bed technique. The fermentation broth containing the excreted antibiotic and the untreated cells were applied directly to the ion exchange column in expanded mode. Different column geometries (1.5 cm diameter and 30 cm length, 2.5 cm diameter and 10-30 cm length and 5 cm diameter and 10 cm length) were used. The bed expansion and liquid dispersion characteristics, equilibrium adsorption isotherm, and the uptake rate of antibiotic are investigated experimentally. The purification and recovery results were compared with those obtained using conventional technique. Expanded bed chrmotography technique eliminates high cost of mycelium filtration resulting in antibiotic losses in the filter cake.