Cinsiyet disforisi hastalarında cinsel yaşam kalitesinin ve cinsel memnuniyetin değerlendirilmesi
Evaluation of sexual quality of life and sexual satisfaction in patients with gender dysphoria
- Tez No: 953594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HAMZA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Çalışmamızda, Cinsiyet disforili bireylerin cinsiyet uyum cerrahilerinin cinsel yaşam kalitesi ve cinsel memnuniyetine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Eylül 2023-Ocak 2025 tarihleri arasında IUC, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji polikliniğinde cinsiyet geçiş sürecinde değerlendirilen cinsiyet disforisi tanısı olan bireyler üzerinde yürütülmüş prospektif bir çalışmadır. Hastaların sosyodemografik verileri, Cinsel yaşam kalitesi ölçeği E/K (CYKÖ E/K), yeni cinsel doyum ölçeği (YCDÖ) verileri değerlendirilmeye alındı. Bulgular: 109 trans kadın ve 137 trans erkek birey çalışmaya dahil edilmiştir. Trans bireylerde yaş değişkeni ve hormonoterapi süresi açısından Cinsiyet Uyum Cerrahisi (CUC) geçiren ve geçirmeyen bireyler karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır (p 0,05). Sonuç: Hormonal ve cerrahi müdahalelerin, trans bireylerin cinsel yaşam kalitesi ve doyum düzeylerinde genel olarak olumlu etkiler yarattığı görülmektedir. Bu sürecin değerlendirilmesinde, trans bireylere özgü validasyon çalışmalarıyla desteklenen ölçme araçlarının kullanılması ve bireyselleştirilmiş, bütüncül bir sağlık yaklaşımının benimsenmesi hem klinik sonuçları hem de yaşam kalitesini iyileştirme açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the impact of gender-affirming surgeries (GAS) on the sexual quality of life and sexual satisfaction of individuals diagnosed with gender dysphoria. Materials and Methods: This prospective study was conducted between September 2023 and January 2025 at the Urology outpatient clinic of IUC, Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital, among individuals diagnosed with gender dysphoria and evaluated during their gender transition process. Sociodemographic data of the patients, Sexual Quality of Life Scale for Women/Men (SQOL-F/M), and New Sexual Satisfaction Scale (NSSS) scores were analyzed. Results: When comparing individuals who underwent GAS and those who did not, there was a statistically significant difference between the groups in terms of age and duration of hormone therapy (p0.05). Conclusion: Hormonal and surgical interventions appear to have overall positive effects on the sexual quality of life and sexual satisfaction levels of transgender individuals. For evaluation, it is crucial to use measurement tools validated specifically for transgender populations and to adopt a personalized and holistic healthcare approach to improve both clinical outcomes and quality of life.