Kentsel alanlarda yaya dinamiklerinin modellenmesi
Modelling pedestrian dynamics in urban areas
  1. Tez No: 953596
  2. Yazar: ÖZGE ÖZTÜRK HACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH GÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ulaşım, Geodesy and Photogrammetry, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu doktora tezi, kentsel alanda yaya hareketliliğini dijital ayak izleri ve sentetik akış modelleri aracılığıyla incelemektedir. İlk olarak, Google Maps platformunda yiyecek-içecek işletmelerine ait kullanıcı yorum sayıları ve ziyaretçi puanları, Rastgele Orman algoritmasıyla modellenmiştir. Bu tahmin modeline, OSM yol ağından türetilen merkezilik ölçüleri, sensör tabanlı yaya yoğunlukları ve hane sayıları gibi mekansal değişkenler entegre edilmiştir. Sonuçlar, yaya yoğunluğunun dijital etkileşimleri açıklamada en güçlü belirleyici olduğunu ve dijital izler ile kentsel mekansal yapı arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. İkinci aşamada, ayrıntılı akış örüntülerini üretmek amacıyla özgün bir“N-Adım Akış Algoritması”geliştirilmiştir. Melbourne şehrindeki sensör ağından saatlik olarak toplanan yaya sayımları, kare ve altıgen yapıda mozaiklenmiş hücrelere aktarılmış ve sayımlar dört adımda komşu hücrelere dağıtılarak sentetik akış verileri oluşturulmuştur. Elde edilen matrisler, klasik yerçekimi modeline karşı“Common Part of Commuters (CPC)”ölçüsüyle değerlendirilmiş ve önerilen yaklaşımın daha ayrıntılı ve yaya hareketlerinin doğasına daha uygun akış desenleri sunduğu gösterilmiştir. Bu çalışma, çok kaynaklı verilerin birlikte kullanımının dijital tayak izleri ve yaya hareketliliğini anlamada yüksek açıklayıcılığa sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, gerçek akış verilerinin eksikliği ve modeldeki adımlar arası ağırlıkların sabit tutulması önemli sınırlılıklar oluşturmaktadır. Gelecek araştırmalarda, telekomünikasyon verileriyle çok kaynaklı doğrulama ve gerçek zamanlı kalibrasyon yaklaşımlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis introduces a novel“N-Step Flow Algorithm”developed to conduct detailed and precise analyses of pedestrian mobility in urban areas. The algorithm primarily relies on pedestrian count data collected from physical sensors. Hourly pedestrian count data collected from Melbourne, Australia's sensor network, were transferred to square and hexagonal grid cells covering the study area. The counts within each cell were redistributed across neighboring cells through a four-step process, generating synthetic flow data. These synthetic origin-destination (OD) matrices were compared with matrices derived from the traditional gravity model using the“Common Part of Commuters (CPC)”metric. The comparison revealed step-by-step similarities, demonstrating that the proposed algorithm is more innovative and effective than conventional methods. In another phase of the thesis, the significance of pedestrian mobility was further illustrated by modeling user reviews and visitor ratings of eating drinking out places establishments on the Google Maps platform using the Random Forest algorithm. Spatial features, such as centrality measures calculated from the OpenStreetMap (OSM) road network, pedestrian density, and the number of residential dwellings in the area, were incorporated into the model. The analysis concluded that pedestrian density was a more influential determinant compared to other spatial variables. The findings of the research indicated that the developed multi-step model represents pedestrian movements more realistically and precisely compared to traditional single-step models. However, the study's primary limitations include the absence of real OD matrices and the static nature of the step weights used in the model. Therefore, future research is recommended to include multi-source validation methods using telecommunication data and implement real-time calibration practices.