Çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde serum albümin değerleri ve prognoza etkisi
Serum albumin values in very low birth weight babies and their effect on prognosis
- Tez No: 953597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DİNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş Ve Amaç: Serum albümin, onkotik basıncın korunması, moleküllerin taşınması, antioksidan etki ve damar stabilitesinin sağlanması gibi birçok hayati fonksiyona sahip, karaciğerde sentezlenen majör plazma proteinidir. Yetişkin ve pediatrik kritik hastalarda hipoalbüminemi, mortalite ve morbidite ile ilişkilendirilmiş olup; bu ilişkinin prematüre yenidoğanlarda da geçerli olup olmadığı son yıllarda araştırılmaktadır. Ancak yenidoğanlarda albümin düzeyini değerlendirmeye yönelik referans aralıklar netleşmemiştir ve prognostik değeri hakkında yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışma, 1500 gramın altında veya 32. gestasyonel haftadan önce doğan prematüre yenidoğanlarda serum albümin düzeylerinin prognostik önemini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, SBÜ Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde, Ocak 2018 – Ocak 2025 tarihleri arasında takip edilen, doğum ağırlığı
Özet (Çeviri)
Introductıon And Objectıve: Serum albumin is a major plasma protein synthesized in the liver that plays a critical role in maintaining oncotic pressure, transporting molecules, exerting antioxidant effects, and preserving vascular stability. Hypoalbuminemia has been associated with increased mortality and morbidity in adult and pediatric critically ill patients. Whether this association also applies to preterm neonates has been the subject of recent investigations. However, reference ranges for evaluating albumin levels in neonates have not been clearly established, and its prognostic value remains uncertain. This study aims to evaluate the prognostic significance of serum albumin levels in preterm neonates born with a birth weight below 1500 grams or before 32 weeks of gestation. Methods: This retrospective study included neonates admitted to the Neonatal Intensive Care Unit of Zeynep Kamil Maternity and Children's Training and Research Hospital between January 2018 and January 2025, with a birth weight