Bl lac nesnelerinin çok dalgaboylu analizi
Multiwavelength Analysis of BL Lac Objects
- Tez No: 953626
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSEL AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Aktif Galaksi Çekirdeklerinin bir sınıfı olan blazarlar elektromanyetik tayfın tüm bölgelerinde önceden belirlenemeyen, hızlı, genlikli ve farklı zaman ölçeklerinde değişim gösterirler. Bu nesnelerin jet ekseninin gözlemcinin bakış doğrultusuna yakın olmasından dolayı, gözlenen ışınımın baskın kaynağı jet yapısıdır. Blazarların iki alt sınıfı bulunur; Düz Tayflı Radyo Kuazarlar ve BL Lac nesneleri. Bu tez kapsamında seçilen altı BL Lac sınıfı nesne TUG T60 teleskobuyla $\sim5$ yıl optik \textit{BVRI} bantlarında takip edilmiş, T100 teleskobuyla toplam 109 gece nesnelerin en az 1 saatlik gözlemi yapılmıştır. Gözlemlerimizden ve açık kaynaklardan toplanan gama, X-ışın, morötesi (UV) ve optik bantlardaki ışık eğrileri üzerinde yapılan istatistiksel analizlerle bu nesnelerin gün içi ve uzun dönemli değişkenlik özellikleri, renk davranışları, bantlar arasındaki korelasyonlar, optik bantlardaki uzun dönemli periyot özellikleri araştırılmıştır. Nesnelerin aktivite döngüleri, parlaklık genlikleri, gün içi ve uzun dönemli renk davranışları, bu davranışın aktif/sakin dönemlerle ilişkisi ortaya konmuştur. Gün içi ışık eğrilerinden minimum zaman ölçeği elde edilerek, nesnelerin SKKD kütleleri ve ışınım boyutları için üst limitler belirlenmiştir. Gözlemlerimizden ve farklı kaynaklardan elde edilen uzun dönemli optik ışık eğrilerinde yapılan periyot analizleri sonucu, literatürde bilinen bazı periyotlar teyit edilmiş, daha önce bilinmeyen bazı QPO'lar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Blazars are a class of active galactic nuclei that exhibit unpredictable, rapid and large-amplitude variability across the entire electromagnetic spectrum on diverse timescales. Since the jet axis of these objects is close to the observer's line of sight, the jet structure dominates the observed radiation. There are two subclasses of blazars: flat-spectrum radio quasars and BL Lac objects. Within the scope of this thesis, six BL Lac objects were selected and observed with the TUG T60 telescope in the \textit{BVRI} optical bands for over five years. These objects were monitored with the T100 for at least one hour on 109 nights. We performed statistical analysis of the light curves obtained in the optical bands, as well as those collected from open sources in the gamma, X-ray, ultraviolet (UV), and optical bands, to investigate the short and long-term variability, color behavior, correlations between bands, and periodicity. We obtained variability probabilities and brightness amplitudes as well as intra-day and long-term color behavior depending on the object's state. Using the minimum timescale determined from the intra-day light curves, we calculated upper limits on the mass of the SMBH and the size of the radiation region. Employing periodicity analysis on the generated optical long term light curves from our observations and other public data sources confirmed known QPOs in the literature and revealed previously unknown QPOs.