Okul Temelli Ruh Sağlığı Programı'nın ergenlerde pozitif ruh sağlığı ve özgüven düzeyine etkisi
The effect of School-Based Mental Health Program on positive mental health and self-confidence level in adolescents
  1. Tez No: 953625
  2. Yazar: ZEKİYE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN LÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, ergenlere yönelik uygulanan“Okul Temelli Ruh Sağlığı Programı”nın, öğrencilerin pozitif ruh sağlığı düzeyleri ve özgüvenleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiş deneysel bir çalışmadır. Araştırma ön-test, son-test deseninde tasarlanmış paralel gruplu randomize kontrollü bir araştırmadır. Bu çalışma ClinicalTrials.gov'da (NCT06935981) numarası ile kayıtlıdır. Araştırmanın evrenini Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan Erbil Koru Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 9. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Ergenler müdahale ve kontrol grubuna basit randomizasyon yöntemi ile atanmıştır. Çalışmada, 33 müdahale, 33 kontrol olmak üzere toplam 66 ergen yer almıştır. Müdahale grubundaki öğrencilere 8 hafta, haftada bir oturum olacak şekilde ruh sağlığı içerikli bir eğitim programı uygulanmıştır. Eğitim süreci başlamadan önce ve eğitim tamamlandıktan sonra, her iki gruba da Kişisel Bilgi Formu, Pozitif Ruh Sağlığı Ölçeği ve Özgüven Ölçeği uygulanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, kontrol ve müdahale grubuna göre ölçek puan ortalamalarının veriler normal dağılıma uyduğu için bağımsız gruplarda t testi, başlangıç ve müdahale sonrası ölçümler arasındaki puan ortalamalarının karşılaştırılmasında da veriler normal dağılıma uyduğu için bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için t testi kullanılırken, zaman ve grup etkileşimini incelemek için karma ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, eğitim öncesi her iki grubun Pozitif Ruh Sağlığı Ölçeği toplam puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak eğitim sonrasında, müdahale grubunun pozitif ruh sağlığı puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlemlenmiş ve bu artış kontrol grubuyla kıyaslandığında önemli bir fark oluşturmuştur. Benzer şekilde, müdahale grubunun özgüven düzeylerinde de anlamlı bir artış tespit edilmiştir. Özgüven Ölçeği'nde elde edilen son test sonuçları, müdahale grubunda olumlu yönde değişirken, kontrol grubunda bu yönde bir gelişme gözlemlenmemiştir. Bu bulgular, okul temelli ruh sağlığı eğitiminin, öğrencilerin psikolojik iyi oluşlarını ve kendilerine olan güvenlerini geliştirmede etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Eğitim programının, ergenlik dönemindeki bireylerin ruhsal dayanıklılıklarını ve kendilik değerlerini artırmaya katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu yönüyle araştırma, okul temelli ruh sağlığı müdahalelerinin önemini vurgulamakta ve eğitim politikalarında bu tür programlara daha fazla yer verilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is an experimental study conducted to evaluate the effects of the“School-Based Mental Health Program”applied to adolescents on the positive mental health levels and self-confidence of the students. The study is a parallel group randomized controlled study designed in a pre-test, post-test design. This study is registered at ClinicalTrials.gov with the number (NCT06935981). The universe of the study consists of 9th grade students studying at Erbil Koru Anatolian High School in Selçuklu district of Konya province. Adolescents were assigned to the intervention and control groups by simple randomization method. A total of 66 adolescents, 33 intervention and 33 control, participated in the study. A mental health-related education program was applied to the students in the intervention group for 8 weeks, one session per week. Before the education process started and after the education was completed, a Personal Information Form, Positive Mental Health Scale and Self-Confidence Scale were applied to both groups. For descriptive statistics, the data were analyzed using the number, percentage, mean and standard deviation, and the t-test for independent groups was used for the normal distribution of the data for the scale score averages according to the control and intervention groups, and the t-test for dependent groups was used for the normal distribution of the data for the comparison of the score averages between the baseline and post-intervention measurements. The t-test was used for independent groups in the comparisons between the groups, while the mixed ANOVA test was used to examine the time and group interaction. According to the findings of the study, no significant difference was found between the total Positive Mental Health Scale score averages of both groups before the training. However, after the training, a statistically significant increase was observed in the positive mental health scores of the intervention group, and this increase constituted a significant difference when compared to the control group. Similarly, a significant increase was also found in the self-confidence levels of the intervention group. While the post-test results obtained in the Self-Confidence Scale changed positively in the intervention group, no such development was observed in the control group. These findings reveal that school-based mental health education is effective in improving the psychological well-being and self-confidence of students. It was concluded that the education program contributed to increasing the mental resilience and self-worth of individuals in adolescence. In this respect, the research emphasizes the importance of school-based mental health interventions and shows that such programs should be given more place in education policies.