Integration and application potential of recycled and coated paper fibers in roller compacted concrete matrix
- Tez No: 953628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Son yıllarda karayolu altyapısındaki gelişmeler, geleneksel malzemelerin aşırı kullanımına ve doğal kaynakların hızla tükenmesine yol açmıştır. Bu durum, atık ve yan ürünlerin geri dönüştürülmesine yönelik çalışmaları artırmıştır. Beton yol yapımında, geri kazanılmış malzemeler çimento veya agrega yerine kullanılabilmektedir. Ancak bu atıkların sadece küçük bir bölümü yol kaplamalarında değerlendirilebilmektedir. Bu tez çalışmasında, çevre dostu malzeme kullanımı kapsamında silindirle sıkıştırılmış beton üretiminde geri dönüştürülebilir atıkların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, CEM II/A-L 42.5 R türü kalker içeren Portland tipi çimento ile hazırlanan karışımlara, hacimsel olarak %0, %1, %1.5 ve %2 oranlarında atık A4 kâğıdı ve dergi sayfası ilave edilmiştir. Atık malzemeler 1.5 cm x 0.4 cm ve 3 cm x 0.4 cm boyutlarında kesilmiş, su emilimini azaltmak amacıyla bir kısmı akrilik bazlı sprey boya ile kaplanmıştır. SSB için taze beton numuneleri, belirlenen karışım oranlarına göre hazırlanmış ve 150 x 300 mm ebatlarında silindir kalıplara yerleştirilmiştir. Sertleşmiş beton, 7 ve 28 günlük süre sonucunda basınç dayanımı testi uygulanmıştır. Kağıt ve dergi sayfalarının kaplama yapılan bazı parçalarına epoksi ile kalıplar hazırlanmış ve çekme dayanımı deneyi yapılmıştır. Kırılma enerjisi ile eğilme dayanımının belirlenmesi amacıyla, üç noktalı eğilme deneyi için 4x4x16 cm'lik kiriş numuneler üretilmiştir. Ayrıca, selülozik esaslı atık katkısının silindirle sıkıştırılmış betonun fiziksel yapısına etkisini incelemek amacıyla taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile mikroyapı analizi gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçları, kâğıt katkılı karışımların kontrol numunelerine göre daha düşük su emme eğilimi gösterdiğini ve belirli katkı oranlarında olumlu ve olumsuz yapısal özellikler sergilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca AASHTO 1993 tasarım metodu ve PaveXpress yazılımı ile beton yol kalınlık hesabı yapılmıştır. Bu çalışma, selüloz esaslı atıkların silindirle sıkıştırılmış beton (SSB) yol üretiminde alternatif katkı maddesi olarak değerlendirilmesiyle SSB yol tasarımına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, developments in road infrastructure have led to the excessive use of traditional materials and the rapid depletion of natural resources. This has increased efforts to recycle waste and by-products. In concrete pavement construction, recycled materials can be used as alternatives to cement or aggregates. However, only a small portion of these wastes can be utilized in road pavements. In this thesis study, it is aimed to evaluate recyclable waste materials in the production of roller-compacted concrete (RCC) within the scope of environmentally friendly material usage. Mixtures were prepared using CEM II/A-L 42.5 R type limestone containing Portland cement, and waste A4 paper and magazine pages were added at volumetric ratios of 0%, 1%, 1.5%, and 2%. The waste materials were cut into dimensions of 1.5 cm × 0.4 cm and 3 cm × 0.4 cm. A portion of them was coated with acrylic-based spray paint to reduce water absorption. Fresh RCC mixtures were prepared according to the specified mix ratios and placed in cylindrical molds with dimensions of 150 × 300 mm. Compressive strength tests were applied to the hardened concrete specimens after curing for 7 and 28 days. Some coated paper and magazine samples were molded using epoxy, and tensile strength tests were performed. Additionally, beam specimens with dimensions of 4 × 4 × 16 cm were produced to determine fracture energy and flexural strength through three point bending tests. To examine the effect of cellulosic waste additives on the physical structure of RCC, microstructural analysis was performed using a scanning electron microscope (SEM). The experimental results revealed that paper-added mixtures exhibited lower water absorption tendencies compared to control samples and demonstrated both positive and negative structural behaviors depending on the additive ratio. Furthermore, concrete pavement thickness design was conducted using the AASHTO 1993 design method and PaveXpress software. This study contributes to RCC pavement design by evaluating cellulosic waste as an alternative additive in roller-compacted concrete pavement production.