Pattern recognition of EMG signals
EMG işaretlerinin örüntü tanıması
  1. Tez No: 95366
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN BAYTAN ERTÜZÜN, DOÇ. DR. AHMET ADEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV emg İşaretlerinin oruntu tanimasi özet Deri üzerinde gözlenen elektromiyografik (EMG) işaret, kas liflerinde üretilen binlerce küçük gerilimin toplamıdır. Bu işaret işlendikten sonra yapay uzuvların kon trolü için kullanılabilir. EMG işaretlerinin istatistiksel ve matematiksel metodlar kul lanılarak sınıflandırılması gerekir. Bu çalışmanın hedefi, protez uzuvların kontrolü için geçici EMG işaretlerinin sınıflandırılması probleminde, öznitelik çıkarma araçları olarak zaman uzayı ve zaman-frekans uzayı metodlarmm karşılaştırmalı analizini yapmaktır. Ayrıca boyut indirgeme ve sınıflandırma metodları da araştırılmıştır. Dalgacık dönü şümü ve dalgacık paket dönüşümünün öznitelik çıkarma için güçlü metodlar olduğu gösterilmiştir. Öznitelik çıkarma safhasında öznitelik boyutu büyük olduğu için sınıf landırma başarısı uygun boyut indirgeme metodlarmm kullanılması ile sağlanabilir. Ana bileşen analizi yardımıyla dalgacık paket dönüşümü öznitelikleri, sınıflandırma başarımı açısından, zaman uzayı ve dalgacık dönüşümü özniteliklerinden daha iyi sonuç vermiştir. Öznitelik çıkarma için yeni bir metod önerilmiştir. Bu metodda, dal gacık paket dönüşümününün herbir altbandınm enerjisi öznitelik olarak kullanılmıştır. Dalgacık paket dönüşümü ağacının herbir adımmdaki altbandlarda bu öznitelikler hesaplanmış ve boyut indirgeme safhasına aktarılmıştır. Bu metod dalgacık paket dönüşümünün doğrudan kullanılmasına kıyasla daha az sayıda öznitelik üretmiştir. Böylece dalgacık paket dönüşümü özniteliklerinin yüksek boyut dezavantajı engellenmiş ve dalgacık paket dönüşümü ile karşılaştırılabilir başarım elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill PATTERN RECOGNITION OF EMG SIGNALS ABSTRACT The electromyographic (EMG) signal observed at the surface of the skin is the sum of thousands of small potentials generated in the muscle fibers. This signal can be used as a control source of artificial limbs after it has been processed. The EMG signals must be classified using statistical and mathematical techniques. The objective of this work is to make a comparative analysis of time domain (TD) and time-frequency domain methods as feature extraction tools for the transient EMG signal classification for the control of prosthetic limbs. Also investigated are the related dimensionality reduction and classification methods. It is shown that the wavelet transform (WT), and the wavelet packet transform (WPT) provide a powerful framework for feature extraction. Because of the high dimension of features at the extraction stage, the success of classification can be achieved by employing suitable dimensionality reduction methods. It is shown that WPT features with the assistance of principal component analysis (PCA) as a dimensionality reduction method outperform TD and WT features. A new feature extraction method is also proposed. In this method, the energy of each subband is used as a feature. In each level of full WPT tree, these features are computed and then conveyed to the dimensionality reduction stage. The method generates relatively smaller number of features than direct use of WPT features. It prevents the overhead introduced by high dimensions of WPT features and shows comparable performance with them.