Comparative evaluation of video on demand systems
VOD sistemlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 95365
- Danışmanlar: DOÇ. CEM ERSOY, PROF. M. UFUK ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET VoD (talep üzerine video), ağlaştırma alanının önemli bir araştırma konusudur. Bu servisin geliştirilmesi ve eniyileştirilmesi amacıyla yapılan geniş araştırma ve standartlaştırma çabalan bunun bir göstergesidir. Bu çalışmada, video sıkıştırması, video iletim protokolleri ve geçerli video akışı uygulamalarını da içeren standart ve süregiden araştırma teknolojilerinin incelemesi yapılmıştır. Birtakım performans testleri yapılmış ve deneysel bir intranet video servis sağlayıcısı uygulaması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT VoD (Video on Demand) is an important topic in networking research. This can be deduced from the large research and standarization effort that are focused on improving and optimizing this service. In this thesis we survey the standard and the on going research technology enabling VoD, consisting of video compression, video transport protocols and the available video streaming applications. A number of performance tests were conducted and an experimental intranet video sever implementation is proposed.