Implementations of a viterbi decoder
Viterbi decoder uygulamaları
- Tez No: 95367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET 'VİTERBİ DECODER' UYGULAMALARI 'Viterbi decoding' algoritmasi 1967 yılında Andrew J. Viterbi tarafından ortaya atılmıştır. Algoritma, gürültülü kanallarda bilgi taşınması sırasında bilgide oluşabilecek hataları ortadan kaldırmak için 'convolutionaT kodların çözülmesinde kullanılmaktadır. Algoritmanın sayısal haberleşme devrelerinde ve daha birçok konuda uygulama alam bulunmaktadır. Mastır tezinin içeriği, işlevleri aynı fakat yapılan farklı şekilde tasarlanmış 'Viterbi decoder' lar oluşturarak, bu tasarımları çok geniş ölçekli tümdevre tasarımı uygulamalarında çok önemli kavramlar olan hız, alan ve harcanan güç açısından karşılaştırmaktır. Tasarlanan yapılar 'VHDL' adı verilen donanım tasarım dili ile yazılmış ve lojik simülatörlerle simüle edilmiştir. Son olarak bu yapılar bir devre sentez programı yardımıyla lojik kapılara dönüştürülüp, yine sentez programı yardımıyla devrelerin alam, çalıştığı frekans ve harcadığı güce ilişkin raporlar elde edilmiştir. Mastır tezinde, 'Viterbi decoder' için dört farklı yapı oluşturulmuş ve bu yapılar yukarıda açıklanan kıstaslar göz önüne alınarak birbirleri ile karşılaştınlmışlardır. Sonuç olarak donanım açısından tasarımı en uygun olan 'Viterbi decoder' bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT IMPLEMENTATIONS OF A VITERBI DECODER The Viterbi decoding algorithm, proposed in 1967 by Viterbi, is a decoding process for convolutional codes in memory-less noise. The algorithm can be applied to a host of problems encountered in the design of communication systems. It was subsequently recognized to be a special case of forward dynamic programming, and have application in a variety of communication systems, including partial response signaling, data compression, trellis coded modulation, voice enhancement filtering, and trellis shaping. The work done in this MS thesis is to implement different architectures for Viterbi decoders in order to find an optimum design for VLSI implementation in terms of area, speed and power. Designs are developed in VHDL (VHSIC Hardware Description Language). All the architectures are simulated with a logic simulator in order to verify that the functionality of the designs are correct and synthesized with a synthesis tool to map the design to logic gates in CMOS 0.25 um technology. After that, reports regarding area, speed and power of the designs have been reported via the synthesis tool. Development of different architectures for Viterbi decoders in order to find the most convenient architecture for a VLSI implementation is the subject of this thesis. Four different designs are developed and all of them are compared with each other in terms of area, speed and power. Finally the most convenient architecture for a VLSI implementation is determined.