Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nde Barok ve Rokoko etkisinin görüldüğü Kur'an-ı Kerim'lerin Serlevha ve Hatime tezhiplerinin incelenmesi
Examination of the Tablets and Hatime Illuminations of the Holy Quran with Baroque and Rococo Influence in Konya Regional Manuscript Library
  1. Tez No: 953749
  2. Yazar: HATİCE SENA SÜMBÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sanat; zaman, mekân ve toplum değiştikçe yenilenen, güncellenen bir alandır. Sanatın geniş yelpazesinin içerisinde tezhip sanatı İslâmiyetten önce Uygur Türkleri zamanından itibaren var olmuş, İslâmiyetin kabulü ile gelişmiş ve yayılmıştır. Dönemler değiştikçe yeni ekoller oluşmuş, özünü kaybetmeden çeşitlenmiş ve tasarım, motif zenginliği olmuştur. Osmanlı tezhip sanatı nakkaşhanelerde yerli ve yabancı müzehhip ve nakkaşlar vasıtasıyla en güzel ölçülerde uygulanmıştır. İhtişamlı renk ve tasarımının yanında izleyicisini ferahlatan, gözlerini dinlendiren, dinginleştiren bir ahenge sahiptir. İtalya'da ortaya çıkan ve aşırılığın, abartının temsilcisi olan barok sanatı ile Fransa'da ortaya çıkan ve süsleme unsurlarında kendini gösteren rahat ve kıvrımlı hatları ile rokoko sanatı farklı ülkelerde geniş bir etki alanına sahip olmuştur. Osmanlı devletinin yaşam biçiminde, mimaride ve hat sanatı dışında bütün sanat alanlarında varlık göstermeye başlayan barok ve rokoko akımları, tezhip sanatında da etkilerini göstermiştir. Klasik tezhip üslûbundan uzaklaşarak Batılı formlar ile icra edilen tezhip sanatında bozulmalar başlamıştır. Özünden kopmak istemeyen müzehhiplerin çabasıyla kendilerinde var olan kural ve kaideler yeni akımlar ile mezcedilerek Türk rokokosu ismiyle yeni bir sanat akımı haline gelmiştir. Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan barok ve rokoko etkisinde tezhip süslemelerine sahip on bir (11) adet Kur'an-ı Kerim, tezhip sanatı kural ve kaideleri çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmamızda, seçilen eserler üzerinden barok ve rokoko akımlarının yazma Kur'an-ı Kerim'lerin tezhip süslemeleri üzerindeki etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Art is a field that is renewed and updated as time, space and society change. Within the wide range of art, the art of illumination has existed since the time of the Uighur Turks, developed and spread with the acceptance of Islam. As the periods changed, new schools were formed, it diversified without losing its essence and became rich in design and motifs. The Ottoman art of illumination was practiced in the nakkaşhanes by local and foreign musehhip and nakkaş. In addition to its magnificent color and design, it has a harmony that refreshes the viewer, rests his eyes and calms him. The art of baroque, which emerged in Rome, Italy and was the representative of excess and exaggeration, and the art of rococo, which emerged in Paris, France, with its relaxed and curved lines that manifested itself in ornamental elements, had a wide sphere of influence in different countries. The baroque and rococo movements, which began to exist in the lifestyle of the Ottoman state in all fields of art except architecture and calligraphy, also showed their effects in the art of illumination.. The art of illumination, which moved away from the classical illumination style and was performed with Western forms, began to deteriorate. With the efforts of the illuminators who did not want to break away from their essence, the rules and principles that existed in themselves were combined with new trends and became a new art movement called Turkish rococo. Eleven (11) Qur'ans with baroque and rococo influenced illumination decorations in Konya Regional Manuscript Library were analyzed within the framework of the rules and principles of illumination art. In our study, the effects of baroque and rococo movements on the illumination ornaments of manuscript Qur'ans were determined through selected works.