Lise öğrencilerinin Türk İslam eserlerine yönelik tutumları (Kahramanmaraş örneği)
High school students' attitudes towards Turkish Islamic works (Kahramanmaraş example)
- Tez No: 953750
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin Türk-İslâm Eserlerine yönelik tutum düzeylerini incelemektir. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş İli'nin Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde bulunan Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Spor Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi ve Özel Lise gibi farklı okul türleri ile bu okullarda öğrenim gören 9, 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencileri üzerinde yürütülmüştür. Araştırma, 462 (243 kız, 219 erkek) öğrenciye dâhil edilmiştir. Çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen geçerlik-güvenirlik analizi yapılan ölçme aracı kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, lise öğrencilerinin Türk-İslâm eserlerine ilişkin tutum düzeylerinin, 'kültür varlıklarının farkındalığı ve korunması', 'kültür varlıklarının tanıtımı ve ilgi', 'geleneksel el sanatları' ve 'mimari' olmak üzere dört boyut belirlenmiştir. Belirlenen boyutlar; cinsiyet, yaş, sınıf, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu ve okul türü değişkenleri bağlamında değerlendirilmiştir. Genel olarak lise öğrencilerinin Türk-İslâm eserlerine ilişkin tutum düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiş olup çalışma sonunda detaylı yorum ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attitudes of high school students towards Turkish-Islamic Works. A descriptive method was used in the research. The research was carried out on different school types such as Anatolian High School, Science High School, Vocational High School, Imam Hatip High School, Sports High School, Social Sciences High School, Fine Arts High School, Private High School in Onikişubat and Dulkadiroğlu districts of Kahramanmaraş province in the 2024-2025 academic year and 9th, 10th, 11th and 12th grade students studying in these schools. The research was applied to 462 (1 243 female, 219 male) students. The measurement tool developed by the researcher and analysed for reliability and validity was used in the study. As a result of the analysis of the data, four dimensions were determined in terms of high school students' attitudes towards Turkish-Islamic artefacts in terms of awareness and protection of cultural assets, promotion of cultural assets and interest, traditional handicrafts and architecture factors. The determined dimensions were evaluated in terms of gender, age, grade, mother's education level, father's education level and school type variables. In the general context, it was determined that high school students' attitudes towards Turkish-Islamic artefacts were low and detailed comments and suggestions were made in the final framework.