Makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak heyelan duyarlılık haritalarının üretilmesi: İnegöl (Bursa) örneği
Productıon of landslıde susceptıbılıty maps usıng machıne learnıng technıques: İnegöl (Bursa) example
- Tez No: 953807
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET COŞKUN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, Bursa ili İnegöl ilçesi için heyelan duyarlılığının belirlenmesine yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, heyelan oluşumuna etki eden 13 çevresel faktör (eğim, bakı, yükselti, litoloji, toprak grubu, NDVI, arazi kullanımı, yağış, fay hattına, akarsuya ve yola uzaklık, eğrisellik ve topografik nemlilik indeksi) Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında analiz edilerek her biri 5 sınıfa yeniden sınıflandırılmış ve tematik uygunluk haritaları üretilmiştir. Çalışma alanında baskın faktör sınıfı belirlenerek sınıflandırma algoritmalarına girdi veri seti hazırlanmıştır. Sınıflandırma sürecinde dört farklı makine öğrenmesi algoritması olan Lojistik Regresyon (LR), Destek Vektör Makineleri (DVM), LightGBM ve Rastgele Orman (RO) karşılaştırmalı olarak kullanılmıştır. Modellerin başarısı doğruluk, kesinlik, duyarlılık, F1 skoru gibi metriklerle değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Rastgele Orman (Random Forest) algoritması %98 doğruluk, %98 kesinlik, %98 duyarlılık ve %98 F1 skoru ile en yüksek başarıyı göstermiştir. Çalışma, Rastgele Orman algoritmasının mekânsal veri analizlerinde yüksek performans sunduğunu ve CBS ile entegre edildiğinde heyelan risk haritalamasında güvenilir bir yaklaşım sunduğunu ortaya koymuştur. Üretilen duyarlılık haritası, afet risklerinin azaltılması ve arazi kullanım planlamasında karar destek aracı olarak değerlendirilebilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a research was conducted to determine landslide susceptibility in the İnegöl district of Bursa province. 13 environmental factors influencing landslide occurrence (slope, aspect, elevation, lithology, soil group, NDVI, land use, precipitation, distance to fault lines, distance to streams, distance to roads, curvature, and topographic wetness index) were analyzed within a Geographic Information System (GIS) environment; each factor was reclassified into five classes and thematic suitability maps were generated. The dominant class for each factor in the study area was identified to assemble the input dataset for the classification algorithms. Four different machine learning algorithms (Logistic Regression, Support Vector Machines, LightGBM, and Random Forest) were applied in a comparative framework. Model performance was assessed using metrics such as accuracy, precision, recall, and F1 score. According to the analysis results, the Random Forest algorithm achieved the highest performance with 98% accuracy, 98% precision, 98% recall, and a 98% F1 score. The study demonstrates that Random Forest delivers high performance in spatial data analyses and, when integrated with GIS, provides a reliable approach for landslide risk mapping. The resulting susceptibility map can serve as a decision-support tool for disaster risk reduction and land-use planning.