Batıdaki İslam hukuku araştırmalarında Büveyti algısı
The perception of al-Būwayṭī in Western studies of Islamic law
  1. Tez No: 953808
  2. Yazar: ZENNUR AKÇAÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, İmam Şâfiî'nin önemli öğrencilerinden olan Ebu Yakub el-Büveytî'nin İslam hukuk düşüncesine katkılarını ve Batı'daki akademik çalışmalarda nasıl temsil edildiğini incelemektedir. Büveytî, hocası İmam Şâfiî'nin görüşlerini sistemleştirerek Şâfiî mezhebinin kurumsallaşmasında kilit bir rol oynamış, özellikle“el-Muhtasar”adlı eseriyle mezhebin temel fıkhî yapısının oluşumuna öncülük etmiştir. Bu çalışmada, Büveytî'nin ilmî kişiliği, usûl anlayışı ve eserleri klasik kaynaklar üzerinden ele alınmış; ayrıca modern Batı literatüründeki algısı, özellikle Wael Hallaq ve Ahmed Shamsy gibi çağdaş araştırmacıların yaklaşımları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Batı'daki çalışmalarda Büveytî'ye dair ortaya atılan bazı metodolojik iddialara klasik kaynaklar üzerinden cevaplar verilmiş; Büveytî'nin Şâfiîliğin sistematik bir doktrine dönüşmesindeki yeri yeniden konumlandırılmıştır. Böylece çalışma hem klasik hem de modern literatürü bir araya getirerek Büveytî'nin İslam hukukundaki yerini bütüncül bir bakışla analiz etmeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the contributions of Abū Yaʿqūb al-Buwayṭī, one of the prominent students of Imām al-Shāfiʿī, to Islamic legal thought and examines how he is represented in Western academic literature. Al-Buwayṭī played a crucial role in institutionalizing the Shāfiʿī school by systematizing his teacher's views, especially through his influential work al-Mukhtaṣar, which became one of the foundational texts of Shāfiʿī jurisprudence. The study analyzes al-Buwayṭī's scholarly character, his methodological approach (uṣūl), and his works through classical Islamic sources, while also critically engaging with his portrayal in contemporary Western literature particularly in the writings of Wael Hallaq and Ahmed Shamsy. Some methodological claims about al-Buwayṭī in Western studies have been answered using classical sources. By bridging classical and modern scholarship, the thesis provides a comprehensive and integrative perspective on al-Buwayṭī's significance within the history of Islamic law.