Sanata erişim hakkı kapsamında idarenin sanat faaliyetleri
Art activities of administrative agencies within the scope of the right to access to art
- Tez No: 953817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ODER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
Bu doktora tezi“Sanata erişim hakkının idare tarafından yerine getirilmesi nasıl mümkün olmalıdır?”sorusunu cevaplamayı amaçlamaktadır. İdarenin sanat faaliyeti yürütmesi tarihsel bir olgudur ve bu konunun temel hak ve özgürlükler bağlamında ve idare hukuku bakış açısıyla detaylı bir şekilde incelenmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda tez (1) sanata erişim bir hak mıdır ve (2) idarenin sanat faaliyetleri nelerdir olmak üzere iki temel soruya odaklanmaktadır. Tezin“Sanata Erişim”başlıklı ilk bölümünde öncelikle sanat kavramı ve devlet-sanat ilişkileri ele alınmaktadır. Daha sonrasında ise sanata erişim hakkının mevcut olup olmadığı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve ilgili uluslararası sözleşmeler çerçevesinde değerlendirilmektedir.“İdarenin Sanat Faaliyetleri”başlıklı ikinci bölümde ise ilk olarak sanat faaliyeti yürütmekle görevli ve yetkili idareler incelenmektedir. Bu bölümde daha sonra idare tarafından yürütülen sanat faaliyetleri değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, sanat faaliyetinin kamu hizmeti olarak yürütülmesi ve sanatın özendirme ve destekleme faaliyeti kapsamında desteklenmesi konuları ele alınmaktadır. Bu çalışma ayrıca sanat faaliyetine yardımcı bir faaliyet olarak sanat eğitimi faaliyetine de yer vermektedir. Tez esas olarak doktrinel bir araştırma yöntemi benimsemekte, teorik tartışmalara yer vermekte ve yasakoyucunun ve idarelerin iradesini tespit edebilmek amacıyla mevzuat ve faaliyet raporlarını detaylı biçimde incelemektedir. Bu tezde ayrıca idarenin sanat faaliyeti yürütmesi konusunda farklı yaklaşımları bulunan Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri hukuklarından yararlanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. dissertation aims to answer the question:“How should the right to access to art be fulfilled by the administrative agencies?”The state involvement in art activities is a historical phenomenon and thus, it is necessary to examine this issue within the context of fundamental rights and from the perspective of administrative law. Accordingly, the dissertation focuses on two fundamental questions (1) is there a right to access to art, and (2) what are the art activities of the administrative agencies. The first chapter, titled“Access to Art,”initially discusses the concept of art and the relationship between the state and art. It then evaluates whether a right to access to art exists within the framework of the Constitution of the Republic of Türkiye and relevant international treaties. The second chapter, titled“Art Activities of the Administrative Agencies,”first examines the administrative agencies authorized and responsible for conducting art activities. It then evaluates the art activities performed by these agencies. In this context, the study addresses two main activities: the provision of art activities as a public service and the support of art through state aid/subsidies. The dissertation also covers art education as an activity supporting access to art. This study adopts a doctrinal research method, engages in theoretical discussions, and includes a detailed analysis of legislation and administrative activity reports to identify the intentions of both the legislature and administrative agencies. Additionally, the dissertation draws on the legal systems of France and the United States, which are considered to offer differing approaches to the states' role in the field of art.