A Realistic behavior generation for real-time virtual poster presenter
Gerçek zamanda sanal poster sunuşu için gerçekçi davranış üretimi
  1. Tez No: 95383
  2. Yazar: YONCA HACIAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE AKARUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET GERÇEK ZAMANDA SANAL POSTER SUNUŞU İÇİN GERÇEKÇİ DAVRANIŞ ÜRETİMİ Bu tezin amacı gerçek zamanda sanal poster sunuşu için gerçekçi davranışların üretimidir. Bu, sanal insanların davranışlarının etkinliğini göstermeyi amaçlayan süregiden bir projenin parçasıdır. Sesle birlikte gerçekçi konuşma davranışlarının zaman çözümlemesini yapan gerçek zamanda çalışan bir planlayıcı gerçekleştirdik. Durum uzayı planlayıcısı, üretilen davranışların zaman planlamasında kullanıldı. Poster sunuşlarda en çok kullanılan davranışlar incelendi ve tanımlandı. Konuşmayla eşzamanlı el hareketleri üzerinde yoğunlaştık. Kendi davranış kalıbı kütüphanemizi ve aktivite tanım veritabanımızı oluşturduk. Davranışlar, daha küçük aktivitelerin bileşimi olarak tanımlanırlar; aktiviteler ise olayların birleşimidir. Davranış üreticinin nesneye dayalı tasarımı, gelecek geliştirmelere uygun bulunmuştur. Bütün modüller, kaynak kodundan bağımsız olarak metin dosyalarında tanımlanmıştır. Zaman çözümlemesi için her davranış kalıbı için geçici bağımlılık çizelgeleri tanımlanır. Davranış kalıbı kütüphanelerinin oluşturulması sırasında bu çizelgeler, tek geçişte zaman çözümlenmesinin yapılmasına imkan sağlayan sıralı bağımlılık tablolarına dönüştürülür. Bu tez insan davranışlarının derinlemesine anlaşılmasının sanal insanların animasyonunun doğal ve inanılır olmasındaki önemini vurguluyor ve gerçekçi davranış üretilmesi için bir yöntem öneriyor. Bu yöntem, gerçekleştirilen bir sanal poster sunuşu sisteminde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A REALISTIC BEHAVIOR GENERATION FOR REAL-TIME VIRTUAL POSTER PRESENTER The purpose of this thesis is to generate realistic behavior for real-time poster presenter. This is an ongoing project to demonstrate the effectiveness of behavior of virtual humans. We have implemented a real time planner, which involves time resolution for believable co-speech conversational behavior. State Space Planner is used for this time planning of the generated behaviors. Most commonly used behaviors for poster presentations are investigated and defined. We concentrated on hand gestures synchronized with speech. We generated our own Behavior Template Library and Activity Definitions Database. Behaviors are defined as a combination of small Activities, whereas Activities are defined as a combination of Events. Object oriented design of the behavior generator is very suitable for future improvements. All of the modules are defined within text files independent of the source code. For the time resolution temporary dependency graphs are defined for each behavior template. During the generation of behavior template library those graphs are converted into sorted dependency tables, which allow time resolution in only one pass. This thesis argues that deep understanding of human behavior is crucial for the virtual human animation to be natural and believable and proposes a method to generate behavior. This method has been used in the implementation of a virtual human presenter.