Autotuning and robustness of multi-loop PID-controlled multivariable processes
Çoklu çevrimli PID kontrol organlı çok değişkenli proseslerin otomatik ayarlanması ve dayanıklılığı
- Tez No: 95384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF EŞKİNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmada, proses endüstrisinde yaygın olarak kullanılan merkezden bağımsız PID kontrol organları, çok girişli çok çıkışlı sistemlere uygulandı. Kısa bir kaynak araştırması yapıldı ve bu sistemlerin ana karakteristikleri, kontrol prosedürleriyleriyle birlikte sunuldu, önceden çok değişkenli diagonal PID kontrol organı ayarlan için geliştirilmiş teknik, MATLAB kullanılarak otomatikleştirildi. Otomatik ayarlama, röle geri beslemesinin çok değişkenli tipine dayandırıldı. Kapalı çevrim çok değişkenli sistemlerin yapısal tekil değeri u, ^-optimum ayarlaması, ^-girişim ölçümü ve dayanıklılık özellikleri araştırıldı. Çok değişkenli sistemlerin otomatik ayarlaması yapıldı, sonrasında çeşitli ayarlama metotlarına göre PID kontrol organı parametreleri bulundu. Beş değişik sistem, üç değişik kontrol yöntemiyle simüle edildi. Zaman cevaplan birbirleriyle karşılaştırıldı. Kontrol organlarının dayanıklılığı araştırıldı. Sonuçlar, En Büyük Logaritma Modülü Ayan yönteminin tatmin etmeyen cevaplar verdiğim, sistemin bir modeline ihtiyaç duyduğunu ve belirsizliklere karşı hassas olduğunu gösterdi. Shen ve Yu'nun ayar metodu bir modele ihtiyaç duymadı, proses sistemlerine kolayca uygulandı, uygun zaman cevaplan verdi ve ufak belirsizliklerde ve bozucu unsurlarda dayanıklı olduğunu gösterdi, ^-optimum ayarlarlaması en iyi sonuçlan verdi, ama kapsamlı hesaplamalara ihtiyaç duydu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, decentralized PID controllers which are commonly used in process industry are applied to multi-input multi-output systems. A short literature survey is done and basic characteristics of these systems with their control procedure options are presented. A MATLAB based software to automate the previously developed multivariable decentralized PID tuning is developed. Autotuning is based on the multivariable version of relay feedback method. Structured singular value jx, u-optimal tuning, ^-interaction measure and robustness properties of closed loop multivariable systems are also investigated. Autotuning of multivariable systems is done, and then PID controller parameters are found using different tuning methods. Five systems are simulated with three different tuning methods. Their time responses are compared with each other. Robustness of the controllers is investigated. Results show that Biggest Log Modulus Tuning method does not give satisfactory responses, requires a model and is sensitive to uncertainties. Shen and Yu's tuning method does not require a model, is easy to apply to process systems, gives reasonable time responses and is robust against small uncertainties and perturbations. jLi-optimal tuning gives best results, but requires extensive computation.