Sosyal hizmet kuramlarının uygulamadaki karşılığı: Göç alanında çalışan uzmanların deneyimlerine dayalı nitel bir araştırma
The practical reflections of social work theories: A qualitative study based on the experiences of practitioners working in the field of migration
- Tez No: 953842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
İnsan hakları ve sosyal adalet ilkelerini temel alan ve uygulamalarını kuramsal bilgi çerçevesinde gerçekleştiren sosyal hizmet mesleğinin önemli çalışma alanlarından biri de göçtür. Göç eden bireylerin sorun ve ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında sosyal hizmet kuram ve yaklaşımları uzmanlara uygulamada rehberlik etmektedir. Bu nedenle, bu araştırmada sosyal hizmet kuramsal bilgilerinin göç alanındaki kullanımına odaklanılmıştır. Bu araştırmanın amacı; göç alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının kuramsal bilgi edinme süreçlerini, uygulamada bu bilgileri kullanma deneyimlerini, kuramsal bilginin kullanılmasına etki eden unsurları ve kuramsal bilgilerin uygulamada daha etkili kullanılmasına ilişkin görüş ve önerilerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'deki üniversitelerin sosyal hizmet lisans programlarından örgün eğitimle mezun olan ve en az bir yıldır göç alanında hizmet veren bir kurumda aktif olarak çalışan yirmi sosyal hizmet uzmanı ile nitel araştırma yöntemi kullanılarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma, beş ana tema çerçevesinde yapılandırılmış; her bir tema alt temalara, alt temalar ise kodlara ayrılarak katılımcı ifadeleri betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında; derslerin işlenişinde üniversiteler arasında müfredat farklılıkları olduğu ve teorinin ön planda tutularak uygulamalı öğrenme süreçlerinin yeterince desteklenmediği görülmüştür. Katılımcıların göçmenlerle çalışırken danışmanlık, savunuculuk gibi roller üstlendikleri, en sık güçlendirme kuramından faydalandıkları, feminist kuram ve bilişsel davranışçı terapi yaklaşımını ise kullanmakta zorlandıkları belirlenmiştir. Katılımcıların; lisans eğitimi dışında hizmet içi eğitimler ve kişisel gelişim faaliyetlerine katılarak kuramsal bilgi edinme süreçlerini sürdürdükleri ve bu bilgilerin güncelliğini korumada deneyim paylaşımı, literatür taraması gibi çeşitli yöntemler kullandıkları ortaya çıkmıştır. Bulgular uygulamada; lisans eğitimi, iş yükü, müracaatçı grubu, kurum sınırlılıkları, göç politikaları, kişisel gelişim isteği ve kişilik özellikleri gibi birçok farklı unsurun katılımcıların kuramsal bilgi kullanımını etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the important fields of social work, which is based on the principles of human rights and social justice and carries out its practices within a theoretical framework, is migration. Social work theories and approaches guide professionals in addressing the problems and needs of migrants in practice. Therefore, this study focuses on the use of social work theoretical knowledge in the field of migration. This study aims to explore how social workers in the field of migration acquire and apply theoretical knowledge, the factors influencing its use, and their suggestions for improving its effectiveness. Using a qualitative approach, in-depth interviews were conducted with twenty social workers who graduated from undergraduate social work programs in Türkiye and have at least one year of experience in migration-related institutions. The research was organized around five main themes, each divided into sub-themes and codes. Participants' statements were analyzed in detail using descriptive analysis. Within the scope of the study, it was observed that there were curriculum differences among universities in the delivery of courses, and that while theory was prioritized, practical learning processes were not sufficiently supported. It was determined that participants undertook roles such as counseling and advocacy when working with migrants, most frequently benefited from empowerment theory, and had difficulty using feminist theory and cognitive behavioral therapy approaches. It was revealed that participants continued their processes of acquiring theoretical knowledge by participating in in-service training and personal development activities in addition to undergraduate education, and that they used various methods such as experience sharing and literature review to keep this knowledge up to date. The findings show that in practice, many different factors such as undergraduate education, workload, client group, institutional limitations, migration policies, desire for personal development, and personality traits affect participants' use of theoretical knowledge.