Göç, kadın, sosyal uyum ve sivil toplum kuruluşları: Şanlıurfa'daki Suriyeli kadın göçmenlerin sosyal uyumuna STK'ların katkısı
Migration, women, social integration, and NGOs: The contribution of NGOs to the social integration of Syrian female migrants in Şanlıurfa
  1. Tez No: 953843
  2. Yazar: NESRİN KARABAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
2011 yılında Suriye'deki hükümet karşıtı protestolar, hızla iç savaşa dönüşerek milyonlarca Suriyelinin yurtlarını terk etmesine yol açmıştır. Türkiye, bu savaşın ilk günlerinden itibaren göçten en fazla etkilenen ülke olmuş ve üç milyondan fazla Suriyeliye sığınma imkânı tanıyıp onlara barınma imkânı sağlamıştır. Suriye'deki savaş sonrası Türkiye'ye gelen Suriyeliler, ilk etapta sınır illerindeki çadır ve kamplarda yaşamaya başladı. Ancak kısa süre içinde büyük bir kısmı farklı şehirlere dağıldı. Toplumda daha görünür hale gelmeleriyle birlikte uyum süreçleri de tartışılmaya başlandı. Bu çalışmada, özellikle Suriyeli kadınların Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları (STK) aracılığıyla sosyal hayata nasıl uyum sağladığı ele alınmıştır. STK'lar, göçmenlerin özellikle de kadınların toplumda varlık gösterebilmesi açısından önemli bir rol oynuyor. Kadınlara destek veren bu kuruluşlar, onların eğitimden sağlığa, sosyal hayata katılımdan dil öğrenimine kadar birçok alanda yanında yer alıyor. Araştırma kapsamında, kadın odaklı STK'ların web siteleri, yerel yönetim projeleri ve çeşitli makaleler incelendi; bazı STK temsilcileriyle görüşmeler yapıldı. Sonuç olarak, bu kuruluşların Suriyeli kadınların Türkçeyi öğrenmelerinde, sosyal çevre oluşturmalarında ve hayata tutunmalarında aktif rol oynadığı görülüyor. STK'lar, kadınların karşılaştığı sorunların çözümünde önemli bir köprü görevi üstleniyor. Ancak bütün bunlara rağmen Suriyelilerin günlük hayatında birtakım zorluklar yaşadıkları, kısmen de olsa ötekileştirmeye maruz kaldıkları öğrenilmiş olup bu durumun uyum sürecini zorlaştırdığı anlaşılmıştır. Bu hususta çalışma hayatının uyum sürecindeki yeri tespit edilmeye çalışılıp çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2011, anti-government protests in Syria rapidly escalated into a civil war, forcing millions of Syrians to flee their homes. From the early days of the conflict, Turkey became one of the most affected countries, granting asylum and shelter to over three million Syrians. Initially, many of these individuals settled in tents and camps located in Turkey's border provinces. However, a significant portion soon dispersed to various cities across the country. As Syrians became more visible in daily life, their integration into Turkish society emerged as a key topic of discussion. This study focuses particularly on how Syrian women have adapted to social life in Turkey through the support of civil society organizations (CSOs). CSOs play a vital role in supporting migrants—especially women—in establishing a presence within society. These organizations assist women in a wide range of areas, including education, healthcare, social participation, and language acquisition. As part of the research, the websites of women-focused CSOs, local government initiatives, and academic articles were reviewed. Additionally, interviews were conducted with representatives from selected organizations. Findings reveal that CSOs have actively contributed to Syrian women's efforts to learn Turkish, build social networks, and adapt to their new environment. These organizations serve as a crucial bridge in addressing the challenges faced by migrant women. Despite these efforts, many Syrians continue to face daily difficulties and experience varying degrees of social exclusion, which hinders their integration. In this context, the study also explores the role of employment in the integration process and offers potential solutions to improve outcomes.