İklim değişikliğinin uluslararası göçlere etkisi (Gelecek senaryoları)
Impact of climate change on international migration (Future scenarios)
- Tez No: 953841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ŞÖHRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma, 21. yüzyılın en karmaşık ve çok boyutlu krizlerinden biri olan iklim değişikliğinin küresel göç hareketleri üzerindeki etkilerini kapsamlı biçimde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Modern uluslararası ilişkilerin, kalkınma politikalarının ve insan güvenliği yaklaşımlarının merkezine hızla yerleşen bu mesele, sadece çevresel bir sorun olmanın ötesine geçerek, siyasi, sosyal, ekonomik ve hukuki sonuçları olan bütüncül bir kriz haline gelmiştir. Çalışma, iklim krizinin neden olduğu mevcut ve öngörülen göç dalgalarını çok boyutlu bir perspektifle ele almakta, karar alıcılar için sürdürülebilir politika önerileri üretmeyi hedeflemektedir. Çalışmanın temel araştırma sorusu,“İklim değişikliği, hangi mekanizmalar yoluyla göç hareketlerini şekillendirmekte ve bu hareketler küresel düzeyde ne tür sonuçlara yol açmaktadır?”biçimindedir. Bu doğrultuda amaç, iklim temelli uluslararası yer değiştirme süreçlerini sadece birer çevresel zorunluluk olarak değil, aynı zamanda siyasi yönetişim eksikliklerinin, sosyoekonomik kırılganlıkların ve uluslararası hukuki boşlukların derinleştiricisi olarak değerlendirmektir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemine dayalı olarak yürütülmüş ve başta Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) olmak üzere önde gelen kurumların yayımladığı bilimsel raporlar ile akademik literatür temel alınmıştır. Ayrıca Dünya Bankası, UNHCR ve araştırma kuruluşlarının bölgesel risk analizlerinden de faydalanılmıştır. Çalışmanın bulguları, iklim değişikliğinin tetiklediği göç hareketlerinin homojen bir yapıya sahip olmadığını ortaya koymaktadır. Göçün biçimi, kapsamı ve sonuçları; maruz kalınan riskin türüne (kuraklık, sel, kasırga, deniz seviyesi yükselmesi vb.), bölgenin kırılganlığına, mevcut sosyal dayanıklılık mekanizmalarına ve siyasi kararlara göre değişiklik göstermektedir. İklim değişikliği, insanları yerinden eden yapısal bir baskı faktörü haline gelmektedir. Ortaya çıkan bu iklim göçü, küresel eşitsizlikleri yansıtan erken bir uyarı işareti olarak değerlendirilmelidir. Bu nedenle, söz konusu karmaşık soruna yönelik çok katmanlı, uzun vadeli ve adil çözümlerin geliştirilmesi hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively analyze the multifaceted impacts of climate change, one of the 21st century's most complex and multidimensional crises, on global migration movements. This issue has rapidly become central to modern international relations, development policies, and human security approaches, evolving beyond a mere environmental problem into a holistic crisis with profound political, social, economic, and legal ramifications. The study examines current and projected migration waves triggered by the climate crisis from a multidimensional perspective, seeking to generate sustainable policy recommendations for decision-makers. The core research question addressed is:“Through what mechanisms does climate change shape migration movements, and what are the global consequences of these movements?”Accordingly, the objective is to evaluate climate-induced international displacement processes not merely as environmental imperatives but also as intensifiers of political governance deficiencies, socioeconomic vulnerabilities, and international legal gaps. This research was conducted using a qualitative methodology, primarily drawing upon scientific reports published by leading institutions such as the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), the World Meteorological Organization (WMO), and the International Organization for Migration (IOM), alongside academic literature. Additionally, regional risk analyses from the World Bank, UNHCR, and various research organizations were utilized. The findings reveal that climate change-induced migration movements do not exhibit a homogenous structure. The form, scope, and consequences of migration vary according to the type of risk encountered (e.g., drought, flood, hurricane, sea-level rise), the region's vulnerability, existing social resilience mechanisms, and political decisions. Climate change is emerging as a structural pressure factor displacing people. This emergent climate migration should be regarded as an early warning sign reflecting global inequalities. Therefore, developing multi-layered, long-term, and equitable solutions to this complex problem is of vital importance.