Yapay zeka destekli chatbotların halkla ilişkiler ve iletişim stratejilerindeki rolü
The role of ai-powered chatbots in public relations and communication strategies
  1. Tez No: 953853
  2. Yazar: OĞUZHAN SAYIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VENERA NARINOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, iletişim bilimlerinin çok-disiplinli köklerinden beslenen halkla ilişkiler alanının dijitalleşme ekseninde geçirdiği dönüşümü, yapay zeka (YZ) destekli chatbot teknolojileri odağında incelemeyi amaçlamaktadır. Halkla ilişkiler, tarihsel olarak Antik Yunan agora'sından günümüz küresel ekonomilerine uzanan çizgide güven inşası, karşılıklı anlayış ve kamuoyunun etkin yönetimi gibi temel görevlere sahipken; son on yılda büyük veri analitiği, makine öğrenmesi ve doğal dil işleme uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte kitlelerle kurduğu etkileşimi yeniden tanımlamak zorunda kalmıştır. Çevrimiçi platformların 7/24 erişilebilirliği, hedef kitlelerin mikro segmentasyonla ayrıştırılabilmesi ve gerçek zamanlı geribildirim akışları, kurumların hem iletişim hızını hem de şeffaflık yükümlülüklerini artırmıştır. Bu bağlamda YZ destekli chatbotlar, rutin bilgi taleplerini otomatik karşılamaktan krize yönelik hızlı yanıt üretmeye kadar uzanan geniş bir yelpazede, halkla ilişkilerin“çift yönlü simetrik model”ini teknolojik düzlemde hayata geçiren arayüzler hâline gelmiştir. Araştırmada ilk olarak, YZ kavramının Dartmouth Konferansı'ndan bugüne geçirdiği tanımsal evrim ve farklı disiplinlerdeki kırılımı özetlenmiş; ardından chatbotların teknik mimarisi, işleyiş mantığı ve öğrenme mekanizmaları açıklanmıştır. Ardından klasik halkla ilişkiler araç envanteri –basın bültenleri, panel ve konferanslar, görsel-işitsel materyaller, açık-hava uygulamaları vb.– ile chatbot tabanlı etkileşim kanalları karşılaştırılmış; mesaj kişiselleştirme, anlık veri toplama, duygusal ton analizi ve içerik öneri motorları gibi yenilikçi işlevlerin kurumsal itibar yönetimine nasıl değer kattığı tartışılmıştır. Akabinde ise, niteliksel derinlemesine görüşmeler ve seçilmiş sektör örneklerinden elde edilen bulgulara dayanarak chatbotların kurum-paydaş ilişkilerinde sağladığı katkılara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the transformation of the field of public relations, which is rooted in the multidisciplinary roots of communication sciences, on the axis of digitalization, with a focus on artificial intelligence (AI) supported chatbot technologies. While public relations has historically had the basic tasks of building trust, mutual understanding and effective management of public opinion from the ancient Greek agora to today's global economies, it has had to redefine its interaction with the masses in the last decade with the proliferation of big data analytics, machine learning and natural language processing applications. The 24/7 accessibility of online platforms, micro segmentation of target audiences and real-time feedback flows have increased both the speed of communication and the transparency obligations of organizations. In this context, AI-supported chatbots have become interfaces that realize the“bidirectional symmetrical model”of public relations on a technological level in a wide range from automatically meeting routine information requests to producing rapid responses to crisis. The research first summarizes the definitional evolution of the AI concept since the Dartmouth Conference and its breakdown in different disciplines; then explains the technical architecture, operational logic and learning mechanisms of chatbots. We then compare the traditional PR tool inventory - press releases, panels and conferences, audiovisual materials, outdoor applications, etc. - with chatbot-based interaction channels and discuss how innovative functions such as message personalization, instant data collection, emotional tone analysis and content recommendation engines add value to corporate reputation management. Then, based on the findings from qualitative in-depth interviews and selected industry examples, the contributions of chatbots in corporate stakeholder relations are presented.