Effects of buses and minibuses on the arterial streets of Antalya
Otobüslerin ve minibüslerin Antalya arterleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 95386
  2. Yazar: YEŞİM AYDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET... OTOBÜSLERİN VE MİNİBÜSLERİN ANTALYA ARTERLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Otobüs ve minibüsler yolcular binerken ve inerken trafiği bloke ederler, böylece yolcu taşımadaki yolcu arabalarına kıyasla bazı avantajlarını kaybedebilirler. Bu araştırma toplu taşımanın iki modu olan otobüslerin ve minibüslerin arterler üzerindeki etkilerim çalışmayı amaçlar. Antalya şehri, 12 otobüs hattı ve 18 minibüs hattı hakkında bilgi içeren ilgili verilerin varlığı sebebiyle, pilot çalışma bölgesi olarak seçildi. Verileri tanımak için öncelikli bir analiz yapıldı. Otobüs ve minibüslerin seçilen bazı gezi bileşenleri için ortalamaları arasındaki farkın belirginliği istatistiksel olarak test edildi. Araç akış oranlan ve yolcu yükleri hesaplandı ve toplu taşım servis seviyelerim elde edebilmek için Yol Kapasitesi El Kitabı 'nda verilen standartlarla karşılaştırıldı. Otobüs ve minibüslerin yol kapasitesi üzerindeki engellemelerini değerlendirmek için değişik gezi yönlerinde ve periyotlarında kapasite kayıpları, yolcu eşdeğerleri, yolcu eşdeğeri oranlan hesaplandı. Ortalama bekleme süresini etkileyen değişkenleri belirlemek ve bir model oluşturmak için regresyon analizi yapıldı. Çalışmanın son kısmında, sonuçlar özetlendi. Otobüs ve minibüs çalışmalarım iyileştirmek için bazı öneriler sunuldu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECTS OF BUSES AND MINIBUSES ON THE ARTERIAL STREETS OF ANTALYA Buses and minibuses block the traffic as the passengers board and discharge so that they may lose some of their advantages for passenger transportation over passenger cars. This research aims to study the effect of two mass-transit modes namely buses and minibuses on urban arterials. Antalya city was selected as the pilot study area because of the existence of relevant data which included information about 12 bus lines and 18 minibus lines. Preliminary analysis was performed to get acquainted with the data. The significance of differences between the means of buses and minibuses for some selected travel components were tested statistically. Vehicle flow rates and passenger loadings were calculated and compared with the standards given by Highway Capacity Manual (HCM) to obtain transit levels of services. Capacity losses, passenger car equivalents (PCE), passenger equivalency ratios (e) were calculated for different travel directions and periods to evaluate the bus and minibus interruption on highway capacity. Regression analysis has been performed to determine the variables affecting average dwell time and to build a model. In the final report of this work conclusions have been summarized. Some recommendations have been presented for improving bus and minibus operations. ^a^ilfflas&SiKto msMJ