Karayollarında araç türlerinin trafik kazalarına etkisi
Effects of vehicle types on highway traffic accidents
- Tez No: 85816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
KARAYOLLARINDA ARAÇ TÜRLERİNİN TRAFİK KAZALARINA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Hulusi HAKAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Karayollarında araç türlerinin trafik kazalarına etkisi tarama yöntemi ile araştırılmıştır. Araç olarak araştırma kapsamına otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet ve minibüs alınmıştır. Bu araçların 1993, 1994, 1995, 1996 ve 1997 yıllarında meydana getirdiği trafik kazaları ele alınmıştır. Bununla birlikte yol durumu, yayalar, yolcu, sürücü, meteorolojik faktörler ise diğer değişkenler olarak ele alınmıştır. Bu değişkenlerin kazaların oluşumuna etkisi de araştırılmıştır. Yıllara göre hazırlanmış olan dokümanlardan istatistiki bilgiler olarak yararlanılmıştır. Kazaların yıllara, araç türlerine, yol durumu, yolcu, yayalar, sürücü, meteorolojik faktörlerle göre yüzdelik oranları hesaplanmıştır. Bu oranlar değişkenler arasında karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Bu sınırlılıklar içerisinde diğer yan etkenlerde konunun içinde yorumlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 520 20 22 Karayolları, Trafik, Trafik Kazaları, Araçlar 68 Doç. Dr. Mehmet EROĞLU
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF VEHICLE TYPES ON HIGHWAY TRAFFIC ACCIDENTS (M.Sc. Thesis) Hulusi HAKAN GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT Effects of vehicle types on highway traffic accidents is researched by scanning technique. Cars, buses, lorries, small trucks and minibuses are taken as vehicles for the research content. Traffic accidents in 1993, 1994, 1995, 1996 and 1997 with these vehicles are handled. In addition, road conditions, pedestrians, passengers, drivers and meteorological factors are considered as other variables. The effects of these variables on occurrence of accidents are also examined. Yearly documents are used as statistical information. Percent ratios of accidents are calculated according to years, vehicle types, road conditions, passengers, pedestrians, drivers, and meteorological factors. These ratios are coppared and evaluated between the variables. Within these limitations, other secondary factors are interpreted throughout the content. Science Code Key Words Page Number Adviser 520 20 22 Highways, Traffic, Traffic Accidents, Vehicles 68 Doç. Dr. Mehmet ERO?LU