Şerhu'l-Akâid ve haşiyelerinde bilgi teorisi
The theory of knowledge in Sharh al-'Aqa'id and its supercommentaries
- Tez No: 953863
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Ömer en-Nesefî'nin muhtasar akaid risalesine Teftâzânî tarafından yazılan Şerhu'l-Akaid isimli şerh ve bu şerh üzerine Hayâlî, Siyâlkûtî, Kestelî, Ramazan Efendi, İsâmüddîn, Akkirmânî ve Ferhârî tarafından yazılan haşiyeler incelenmektedir. Tez, şerh ve haşiye literatürünün canlı bir ilmî hayat sunduğunu ve söz konusu şerh ve haşiyelerin felsefe ile kelamın mezcedildiği bir dönemde kaleme alınması hasebiyle bu dönemde klasik kelamın verilerini benimseyip savunan bir grubun bulunduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışma, Giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Şerhu'l-Akaid üzerine yapılan çalışmalar ve müellifleri tanıtıldı. Şerhu'l- Akaid'in tahrîc, tercüme, şerh ve haşiyelerinin matbu olanlarının basıldıkları yayınevi ve tarihleri; mahtut olanlarının bulundukları kütüphaneler belirtildi. İkinci bölümde söz konusu şerh ve haşiyelerde bilginin tanımı, imkânı ve kaynakları konularının nasıl ele alındığı aktarıldı. Bilginin tanımı bölümünde gelenek içerisinde yapılan bilgi tanımları sunulup muhaşşîlerin getirdiği yorumlar iletildi. Bilginin imkânı konusunda sofistlerin temel argümanları ele alınıp şârih ve muhaşşîlerin itirazları aktarıldı. Bilginin kaynakları bölümünde ise iç ve dış duyular, peygamberin haberi ve akıl hakkındaki farklı yorumları dile getirildi.
Özet (Çeviri)
This study analyses al-Taftāzānī's commentary“Sharḥ al-'Aqa'id”on 'Umar al-Nasafī's abridged treatise on al-'Aqīd, and the supercommentaries (ḥāshiyas) written on al- Taftāzānī's commentary by Hayālī, Siyālkūṭī, Kestalī, Ramadan Efendi, Isām al-Dīn, Aqirmānī and Farhārī. The thesis aims to show that this commentary and supercommentary literature presented a vibrant scholarly life and that there was an ecole adopted and defended the data of classical theology in this period because writing of these commentaries and supercommentaries coincided with the period when philosophy and theology combined. The study consists of two chapters with an introduction. The first chapter introduces the studies on Sharh al-Aqa'id and its authors. That illustrates the publishers and dates of the printed editions of Sharh al-'Aqa'id's translations, source tracings (takh̲rīj), commentaries, supercommentaries; and the libraries housed the unpublished manuscript versions. The second chapter discusses the definition, possibility and sources of knowledge in these commentaries and supercommentaries. The section on the definition of knowledge presents the definitions of knowledge made in the tradition and examines the interpretations made by the supercommentators. The basic arguments of the sophists on the possibility of knowledge were discussed and the objections of the commentators and supercommentators were illustrated. The section on the sources of knowledge expresses different interpretations of the internal and external senses, the news of the prophet and the intellect.