Kurumsal yönetimin, firmaların finansal başarısızlık ve entelektüel değerine etkisi
The effect of corporate governance on financial failure and intellectual value of companies
  1. Tez No: 953862
  2. Yazar: EKREM OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kurumsal yönetim, firmalarla etkileşim kuran bütün menfaat grupları arasındaki bağlantıyı düzenleyen ve değiştiren bir sistemdir. Firmanın başarılı çalışmasını, firmanın içerisinde bulunduğu toplum değerlerini barındırmasını, toplum değerlerine saygı göstermesini ve paydaşların birlikte ekonomik değerler oluşturmasını sağlamaktadır. Entelektüel sermaye, firma kapsamındaki kültürü ve kültürel değerleri, kişinin becerilerini, firmanın yazılım kapsamında kullandığı donanımları, firma-müşteri bağlantısını, tedarik zincirini içeren uygulamalar bütününü belirtmektedir. Firma içindeki bütün bilgilerin değer haline gelmesi, firmanın entelektüel birikimi şeklide ifade edilebilmektedir. Bu çalışmada kurumsal yönetimin firmaların finansal başarısızlıklarına ve entelektüel değerlerine yönelik etkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışma, 2014-2024 yılları arasında Borsa İstanbul'daki 31 firmanın kurumsal yönetim uygulamalarının finansal başarısızlık ve entelektüel sermaye üzerindeki etkilerini panel veri analiziyle incelemiştir. Analiz sonuçlarında, kurumsal yönetimin finansal başarı ve entelektüel sermaye üzerindeki etkilerinin farklı modeller ve boyutlar bazında farklılık gösterebileceğini ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Corporate governance is a system that regulates and modifies the relationship among all stakeholder groups interacting with a company. It ensures the successful operation of the company, the incorporation and respect of societal values, and enables stakeholders to collectively create economic value. Intellectual capital refers to the entirety of practices within a company that include its culture and cultural values, individual skills, hardware used for software, firm-customer relationships, and the supply chain. The transformation of all internal company knowledge into value can be defined as the firm's intellectual accumulation. This study evaluates the effects of corporate governance on firms' financial distress and intellectual capital. This research examines the impact of corporate governance practices on financial distress and intellectual capital in 31 companies listed on Borsa Istanbul between 2014 and 2024, using panel data analysis. The analysis results revealed that the effects of corporate governance on financial success and intellectual capital may vary across different models and dimensions.