Utilization of industrial waste materials in civil engineering construction
Endüstriyel atıkların inşaat mühendisliği yapım endüstrisinde kullanımı
  1. Tez No: 95390
  2. Yazar: TULUĞ ÖZERİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET inşaat endüstrisinde, ekonomik ve çevresel etkenlerden dolayı, geleneksel malzeme kullanımı yerine atık malzemelerin kısmen ya da tamamen kullanımı, artış göstermektedir. Optimizasyonun sonucu olarak, atık malzemelerin yapılarda kullanımında, ekonomik gereklilikler ile potansiyel tehlikeleri azaltma arasındaki dengeyi sağlama gereği doğmaktadır. Bu çalışma, atık malzemelerin inşaat mühendisliği yapım endüstrisinde kullanımının bir özetini sunmaktadır. Atık lastikler, kaldırımlar, cüruf, finn atıkları gibi malzemelerin çeşitli uygulamalarındaki teknik, çevresel ve ekonomik sonuçlarına yer verilmiş ve. uçucu külün portland çimentosu yerine kullanım analizi sunulmuştur. Teknik, çevresel ve ekonomik faktörlere dayanan değerlendirmeler, uçucu kömür külü, taban külü, çelik cürufu ve lastik tekerleklerin birçok uygulamada geleneksel malzemelerin yerini alma potansiyeline sahip olduğunu ve ileride projelendirilmeleri gerektiğini göstermiştir. Çalışmada, TEAŞ'm çeşitli Termik Santralleri'nden elde edilen uçucu küllerin, ele alınarak yeniden değerlendirimi sonucu gerçekleşecek olan kazanç hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar göstermektedir ki, uçucu kül yeniden değerlendirimi sosyal ve benzeri kazançların yam sıra büyük tutarlarda ekonomik kazanç da sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT UTILIZATION OF INDUSTRIAL WASTE MATERIALS IN CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION For economic and environmental reasons, the use of waste materials in construction as partial or full replacements for conventional geomaterials has increased. As a result of the optimizing, the use of waste materials in construction by striking a balance between economic necessity and mitigation of potential hazards has became a need.. This study presents a summary of current practices in the use of waste materials in civil engineering constructions. The experiences in the technical, environmental, and economic aspects of the various applications of these waste materials including waste tires, reclaimed paving materials, slags and incinerator residue are presented.. An economic analysis for use of fly ash as a substitude for portland cement is also indicated.. An evaluation based on technical, environmental, and economic factors indicated that reclaimed paving materials, coal fly ash, bottom ash, steel slag and rubber tires have significant potential to replace conventional materials for various applications, and should be projected for future construction.. Fly ash generated from several power plants of TEAS is considered and the net profit gained by fly ash utilization is calculated These calculations indicated that, as well as social and other benefits, fly ash utilization would bring huge economical gains.