Stability of reinforced rock slopes with planar failure surface
Düzlem yüzeyli donatılı kaya şevlerde stabilize analizi
  1. Tez No: 95391
  2. Yazar: ÖZNUR OZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Son otuz yıldır kayaların şev stabilite analizleri yaygm bir şekilde kullanılmaktadır. Verilen belli kabuller doğrultusunda, normal kuvvetlerin kayma yüzeyi boyunca dağılımı düzlem kayma ve kama metodları için istatistiksel olarak belirlenebilir. Kaydıran kuvvetler, karşı koyan kuvvetler ve güvenlik sayısı sınırlı denge metoduyla hesaplanabilir. Bu proje, çift eğimli bir kaya şevinin zemin çivisi kullanımına da olanak tanıyan, kayma yüzeyini belirlerken şev yüzeyinde oluşmuş çatlakları da dikkate alan bir bilgisayar programı sunmaktadır. Ayrıca deprem etkisi ve yeraltı suyunun durumu da değişen kohezyon ve içsel sürtünme açılarıyla birlikte göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Rock slope stability analyses for plane and wedge slides have been widely used for the last thirty years. Given certain assumptions, the distribution of normal forces among the contact planes is statistically determinate for plane and wedge slides, and the resisting and the driving forces and the factor of safety may be calculated by limiting equilibrium methods. This project presents a computer program that can analyze the stability of a rock block with a back slope and usage of soil nails and consider soil cracks in determining sliding surface. Furthermore, it is able to deal with earthquake effect and external forces like soil nails acting on a soil mass with varying pore water pressure, cohesion and internal friction.