İslam hukuku açısından nüfus planlaması ve doğum kontrolü
  1. Tez No: 953935
  2. Yazar: MENŞURE COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fıkıh Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son yüzyılda yaygınlaşan nüfus artışı, devletlerin dini, siyasi, ekonomik ve sosyal özelliklerine bağlı olarak miktarın artırılması, azaltılması veya sürdürülen iyileştirme amacıyla uygulanan politikalardır. Doğum kontrolü ise gebeliği geçici veya kalıcı olarak önlemek için kullanılan yöntem ve yöntemlerin genel adıdır. Doğum kontrolünün temel amacı, artan insan düzeninin belirli bir düzeyde sınırlanmasıdır. Nüfus planlaması ve doğum kontrolünün detaylı bir şekilde ele alındığı bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu ve amacı, kapsamı, yöntemi ve sınırlılıkları ele alınmıştır. Birinci bölümde nüfus planlaması terimi üzerinde durulmuş tanımı ve tarihçesi anlatılmıştır. İkinci bölümde doğum kontrolü teriminin tanımı, tarihçesi ve geçmişten günümüze uygulanan doğum kontrol yöntemleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise doğum kontrolü ve nüfus planlamasının İslam hukuku açısından değerlendirilmesi yapılmış, destekleyenlerin ve karşı çıkanların görüşlerine ve delillerine yer verilmiştir. Yine bu bölümde doğum kontrolü için uygulanan yöntemlerin de İslam Hukuku açısından değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Population growth, which has become widespread in the last century, is the policies implemented to increase, decrease or maintain the amount depending on the religious, political, economic and social characteristics of the states. Birth control is the general name of methods and methods used to prevent pregnancy temporarily or permanently. The main purpose of birth control is to limit the increasing human order to a certain level. This study, in which population planning and birth control are discussed in detail, consists of an introduction and three chapters. In the introduction, the subject and purpose, scope, method and limitations of the research are discussed. In the first part, the term population planning was emphasized and its definition and history were explained. In the second part, the definition of the term birth control, its history and birth control methods applied from past to present are emphasized. In the third part, birth control and population planning were evaluated in terms of Islamic law, and the supporters and opponents were evaluated.