Quality of service for voice over ip with various queueing mechanisms on point to point links
Uçtan uca bağlantılarda değişik sıralama mekanizmaları kullanarak ip üzerinden ses iletiminde hizmet kalitesi sağlama
- Tez No: 95396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DELİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
(UÇTAN UCA BAĞLANTILARDA DEĞİŞİK SIRALAMA MEKANİZMALARI KULLANARAK İP ÜZERİNDEN SES İLETİMİNDE HİZMET KALİTESİ SAĞLAMA) ÖZET Bu tezin amacı gerçek zamanda İP üzerinden ses uygulamalını değişik hatlarda değişik kalite servis yöntemlerini kullanarak test etmek ve tartışmaktır. Test şartlan ve metodoloji ile ilgili kısa bilgiler verildikten sonra konfigürasyonlar, test sonuçlan ve gözlemler tartışılacaktır. Bu tezde uygulama olarak ses üzerinden İP iletimi kullanılmaktadır. Tüm testler noktadan noktaya devre ile kurularak yönlendiricinin Geniş Alan Ağı'nda servis kalitesini sağlaması ve garanti etmesi sağlanmıştır. Bu testte yapılanlar Çerçeve Aktanım, Asenkron İletim Modu gibi Geniş Alan Ağı uygulamalarının da İP üzerinden ses iletimini istenilen düzeyde başanyla iletileceğini garanti etmemektedir. Her ne kadar ses ve görüntü kullandıklan bandgenişliği açısından farklılık gösterseler de düşük hat hızlannda etkileşimleri birbirlerine benzemektedir. Bu gerçek zaman uygulamalan paket kayıplarına, gecikmeye ve değişken gecikmeye karşı çok duyarlıdırlar. Geniş Alan Ağı'nda oluşan trafik sıkışıklığı, kaybolan paketlerle birlikte gerçek zaman paketlerinin büyük paketler arkasında beklemeleri de gecikme problemlerine yol açmaktadır. Bu tezde gerçek zaman işaretlerinin karşılaştığı sorunlar gözönüne serilmekte ve bunların çözümü ve yeterli servis kalitesiyle iletimi için uygulanacak yöntemler (sıralama, sıkıştırma, packetleri parçalama) ve yenilikler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV (QUALITY OF SERVICE FOR VOICE OVER IP WITH VARIOUS QUEUEING MECHANISMS ON POINT TO POINT LINKS) ABSTRACT The aim of this thesis is to discuss and test the ability to run real-time Voice over IP (VoIP) applications over various links using different Quality of Service (QoS) mechanisms. A brief description of the test objectives and methodology will be discussed as well as configurations, test results and observations. The testing performed in this thesis use VoIP as the applications. All testing was performed on a point to point circuit, which proves that the router can assure and provide appropriate QoS in the Wide Area Network (WAN). It does not guarantee that the Wide Area Network such as Frame Relay, Asynchronous Transfer Mode (ATM) will provide the desirable QoS to provide successful transport of VoIP applications. The characteristics of voice and video are different in regards to consumed bandwidth. They both can be affected in a similar manner across a low speed circuit. These real-time applications are very sensitive to not only packet loss but also delay and delay variation. Not only can WAN circuit congestion pose problems as dropped frames but also packet“freeze out”conditions where real-time packets get queued behind large jumbograms (large packets) may cause serious delay conditions. In this thesis, the problems that the real-time applications face will be discussed and various methods (queueing, compression and fragmentation) of solving these problems by supplying enough QoS will be searched.