Kodlardan kadrajlara: Türkiye'deki sinemasal üretimlerde yapay zeka
From codes to frames : Artificial intelligence in cinema productions in Turkey
  1. Tez No: 953962
  2. Yazar: EYLÜL EZGİ TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TOY PAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sinema, insanın duygu ve düşünce dünyasını yansıtmasında güçlü bir araç olarak ortaya çıkar. Teknolojik ilerlemelerle birlikte sinema hem ifade biçimlerini hem de hikâye anlatımını yeniden şekillendirmiştir. Günümüzde yapay zekâ, yalnızca yaşamın her alanına nüfuz etmekle kalmamış, aynı zamanda sanat ve yaratıcılık süreçlerine de yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu bağlamda, sinemanın yapay zekâ ile entegrasyonu, sinemanın geleceği ve dönüşümü üzerine önemli bir tartışma alanı yaratmıştır. Bu çalışma, sinemanın geleceğini temsil eden sinemacıların yapay zekâya yönelik algılarını ve bu teknolojilerin sinemaya entegrasyon sürecini anlamayı hedeflemektedir. Türkiye'deki sinemacıların gözünden saha çalışması ile yapılan bu değerlendirme, yapay zekâ ve sinema ilişkisinin hem sanatsal hem de teknik boyutlarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cinema originated as a powerful tool for reflecting the world of human emotion and thought. With technological progress, cinema has reshaped both forms of expression and storytelling. Today, artificial intelligence has not only influenced every aspect of life, but has also added a new dimension to the processes of art and creativity. In this context, the integration of cinema with artificial intelligence has created an important debate on the future and transformation of cinema. This study aims to understand the perceptions of filmmakers, who represent the future of cinema, towards artificial intelligence and the integration process of these technologies into cinema. This assessment, conducted through fieldwork from the perspective of filmmakers in Turkey, sheds light on both the artistic and technical dimensions of the relationship between artificial intelligence and cinema. The findings obtained offer predictions for the future of cinema.