The impact of remote leadership models on individual performance in Türkiye's digital marketing firms
Türkiye'deki dijital pazarlama firmalarında uzaktan liderlik modellerinin bireysel performansa etkisi
  1. Tez No: 953963
  2. Yazar: DALYA ALLABABIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, uzaktan liderlik modellerinin Türkiye'deki dijital pazarlama firmalarında bireysel performans üzerindeki etkisini incelemektedir. Uzaktan çalışmanın kalıcı bir trend hâline gelmesiyle birlikte, sanal ortamlarda liderliği anlamak; çalışan bağlılığı, verimlilik ve motivasyonu sürdürmek açısından önemlidir. Nicel araştırma yöntemiyle 500 uzaktan çalışandan anket yoluyla veri toplanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, işlem odaklı liderliğin en yaygın stil olduğunu; dönüşümcü ve hizmetkâr liderliğin de belirgin şekilde uygulandığını göstermiştir. Korelasyon analizi, dönüşümcü ve hizmetkâr liderliğin bağlılık ve iş tatmini ile daha güçlü ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Regresyon analizine göre, hizmetkâr liderlik bağlılık ve verimliliğin; dönüşümcü liderlik ise iş tatmininin en güçlü yordayıcısıdır. Ancak tüm liderlik türleri kontrol edildiğinde, dönüşümcü liderlik bağlılık üzerinde olumsuz; hizmetkâr liderlik ise iş tatmini üzerinde olumsuz etki göstermiştir. İşlem odaklı liderlik verimliliği desteklemiş, ancak motivasyonel etkisi sınırlı kalmıştır. Sonuçlar, üç liderlik modelinin etkisinin bağlama ve hedeflenen sonuca göre değiştiğini göstermektedir. Yapı sağlayan işlem odaklı liderlik, dönüşümcü ve hizmetkâr liderliğin ilişki odaklı yönleriyle harmanlanmalı; liderler duygusal zekâ ve sanal iletişim alanlarında desteklenmelidir. Çalışma, Türkiye'nin uzaktan dijital pazarlama sektöründe performansı artırmaya yönelik içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of remote leadership models on individual performance within Türkiye's digital marketing firms. As remote work becomes a long-term trend, understanding leadership in virtual contexts is crucial for sustaining engagement, productivity, and commitment. Using a quantitative design, data were collected through surveys from 500 remote employees. Descriptive statistics summarized respondent demographics and key trends, highlighting the prevalence of transactional leadership alongside transformational and servant models. Correlation analysis showed that transformational and servant leadership had stronger positive associations with key outcomes. Regression analysis identified servant leadership as a strong predictor of engagement and productivity, and transformational leadership as the main driver of job satisfaction. However, when controlling for all leadership models, transformational leadership negatively affected engagement, while servant leadership lowered satisfaction. Transactional leadership supported productivity but had limited influence on motivation. These findings suggest that while all three models affect performance, their impact depends on the outcome and context. A blended approach combining transactional structure with the strengths of transformational and servant leadership is recommended, along with training in emotional intelligence and virtual communication. The study offers practical insights to enhance performance in Türkiye's remote digital marketing sector.