Peyami Safa'nın 'Bir Tereddüdün Romanı' adlı romanının sözlüğü ve söz varlığı
- Tez No: 953978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVİNA ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Bir dilin zenginliğini, o dili kullanan insanların tarihini, yaşam biçimini, değerlerini yansıtan en önemli unsurlardan biri olan söz varlığı; çalışılması ve üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biridir. Bu anlamda bu alanda yapılan sözlük ve söz varlığı çalışmaları çok değerlidir. Bu tezde Peyami Safa'nın Bir Tereddüdün Romanı adlı eserinin sözlüğü ve söz varlığı hazırlanmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın Giriş'te çalışmanın konusu, yöntemi, sözlüğün kullanımı ile ilgili açıklamalar; 1. Bölüm'de Peyami Safa'nın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri ile Bir Tereddüdün Romanı hakkında bilgilere yer verilmiştir. 2. Bölüm'de eserin sözlüğü yer almaktadır. Eserde bulunan sözcükler tek tek ele alınmış anlamı sözlüklerde olmayan ya da eserdeki anlamı dışında bir anlamı tespit edilen sözcüklere tarafımızca anlam verilmiştir ve eserin sözlüğü oluşturulmuştur. 3. Bölüm'de ise sözcükler söz varlığı açısından çeşitli başlıklar altında tekrar incelenmiştir. Bu tez; dilimizin zenginliğini ortaya koymak, dilimizi daha ileri bir seviyeye taşımak, sözlük ve söz varlığı çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vocabulary, which is one of the most important elements that reflects the richness of a language, the history, lifestyle and values of the people who use that language; is one of the most important issues that should be studied and focused on. In this sense, dictionary and vocabulary studies conducted in this field are very valuable. In this thesis, the dictionary and vocabulary of Peyami Safa's work, Bir Tereddüdün Romanı, have been prepared. The introduction section of the study, which consists of three sections, includes the subject of the study, its method, and explanations about the use of the dictionary; the first section includes information about Peyami Safa's life, literary personality, works, and Bir Tereddüdün Romanı. The second section includes the dictionary of the work. The words in the work have been examined one by one, the meanings of the words that are not in the dictionaries or whose meanings are determined to be different from the meanings in the work have been given meaning by us, and the dictionary of the work has been created. In the third section, the words have been examined again under various headings in terms of vocabulary.