İnsansız hava araçları ile temin edilen çok bantlı görüntüler ve lidar verileri kullanılarak ağaç sağlıklarının otomatik tespiti
Automatic detection of tree health using multispectral imagery and lidar data acquired by unmanned aerial vehicles
  1. Tez No: 953999
  2. Yazar: BATUHAN GÜMRÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, çok bantlı görüntüler ve LiDAR nokta bulutu birlikte kullanılarak ağaç sağlıklarının otomatik tespiti gerçekleştirilmiştir. Sınıflandırma çalışmalarında hedeflenen objelerin metrik özelliklerine uyarlanabilen pencere tabanlı yeni bir yöntem önerilmiştir. Çalışmada veri seti olarak Gümüşhane ili Şiran ilçesi Kozağaç köyü mevkiinde sarıçam orman alanın havadan LiDAR verisi ve çok bantlı görüntüler kullanılmıştır. Önerilen yaklaşım, her bir ağaç taç alanı için dinamik olarak oluşturulan analiz pencereleri içinde spektral, konumsal, metrik özellikleri birlikte kullanarak sınıflandırma işlemi gerçekleştirmektedir. Bu çerçevede, normalize edilmiş vejetasyon indeksi (NDVI), normalize edilmiş fark kırmızı kenar indeksi (NDRE) spektral analiz yöntemleri, ağaç taç genişliği ve taç alanı metrikleri ile konumsal nicelikler birlikte değerlendirilmiştir. Önerilen akış şeması kapsamında, MATLAB yazılım ortamındaki tamamen otomatik süreç, Kanopi Yükseklik Modeli (CHM) kullanılarak bireysel ağaçlar tespit edilmesinin sonrasında her bir ağaç için ilgili metriklerin belirlenerek uygun ilgi alanı pencereleri oluşturulmaktadır. Elde edilen ilgi alanı pencerelerinde spektral analizler uygulanarak odak objeye yönelik sınıflandırma gerçekleştirilmiştir. Nesne tabanlı doğruluk analizine göre en yüksek sınıflandırma doğruluğu NDVI analizi için ortalama %80, NDRE analizi için %65 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, tree health was automatically detected by using multispectral images and LiDAR point cloud data together. A new window-based method, which can be adapted to the morphological characteristics of the target objects in classification studies, was proposed. As the dataset, airborne LiDAR data and multispectral images of a Scots pine forest area located in Kozağaç village, Şiran district, Gümüşhane province, were used. The proposed approach performs classification by simultaneously utilizing spectral, spatial, and morphological features within dynamically generated analysis windows for each tree crown area. In this context, spectral analysis methods such as the Normalized Difference Vegetation Index (NDVI) and the Normalized Difference Red Edge Index (NDRE), as well as tree crown width, crown area metrics, and spatial attributes were evaluated together. Within the proposed workflow, a fully automated process in the MATLAB environment was used, where individual trees were detected using the Canopy Height Model (CHM), and appropriate regions of interest (ROI) windows were generated by determining the relevant morphological metrics for each tree. Spectral analyses were applied within the obtained ROI windows, and object-focused classification was carried out. According to the object-based accuracy analysis, the highest classification accuracy was calculated as an average of 80% for the NDVI analysis and 65% for the NDRE analysis.