Ahşap yapılarda parametrik tasarımın değerlendirilmesi
Evaluation of parametric design in wooden structures
- Tez No: 954001
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AVLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yapı malzemeleri ve teknolojisindeki gelişmeler, binaların tasarım süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Giderek karmaşıklaşan mimari formlar, yapı mühendisliğinin sınırlarını zorlamaktadır. Dijital algoritmalar ve matematiksel modeller aracılığıyla parametrelerin değiştirilmesi, farklı tasarım alternatiflerinin oluşturulmasına olanak tanıyan parametrik tasarım yöntemleri ve bu yöntemlerle uyumlu yapı malzemelerinin kullanımı, giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Ahşap, sürdürülebilir ve yenilenebilir bir yapı malzemesi olarak, estetik ve teknik özellikleriyle çağdaş mimaride önemli bir yere sahiptir. Ayrıca, çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği bakımından da inşaat sektöründe stratejik bir rol oynamaktadır. Parametrik tasarımın dijital araçlarla entegrasyonu, ahşap yapıların tasarım, üretim ve uygulama aşamalarında büyük avantajlar sunmaktadır. Bu çalışmada, parametrik tasarımın ahşap yapılarda daha karmaşık, estetik ve yaratıcı formlar oluşturma potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, literatür taraması ve örnek ahşap yapı analizleri yoluyla parametrik tasarımın ahşap yapıların üretiminde kullanımı ve yapı endüstrisindeki uygulama potansiyelleri ele alınmaktadır. Birinci bölümde önceki çalışmalar araştırılarak literatür özeti aktarılmış, çalışmanın amacı ve hipotezi, kapsam ve yöntemi yazılmıştır. İkinci bölümde mimarlıkta parametrik tasarım başlığı altında, parametrik tasarımın tanımı ve parametrik tasarımın mimari tasarıma etkisi ve tasarımdaki rolü, tasarıma etki eden parametreler ve tasarım süreçleri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, parametrik tasarım bağlamında ahşap malzemenin kullanımı ele alınmıştır. Yüksek teknoloji ürünü ahşap malzemeler, dijital üretim teknikleri ve modüler montaj yöntemleri üzerinden ayrıntılı bir inceleme yapılmıştır. En son bölümde parametrik tasarımla inşa edilen yapılar incelenmiştir. Tasarımdan uygulamaya parametrik tasarımın rolü, imalat ve montaj aşamaları, estetik ve tasarım esnekliği, sürdürülebilirlik, yapısal performans kapsamında anlatılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada parametrik tasarımın ahşap yapılarda daha verimli, estetik ve ekonomik bir şekilde nasıl uygulanabileceği incelenmektedir. Vaka analizleriyle ahşap yapıların parametrik tasarım kullanılarak nasıl daha yenilikçi, verimli ve sürdürülebilir hale getirilebileceği ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advancements in building materials and technologies play a significant role in the architectural design process. Increasingly complex architectural forms are pushing the boundaries of structural engineering. Parametric design methods, which allow the modification of parameters through digital algorithms and mathematical models to generate diverse design alternatives, are gaining importance. The use of construction materials compatible with these methods is also becoming more relevant. Timber, as a sustainable and renewable construction material, holds an important place in contemporary architecture with its aesthetic and technical properties. It also plays a strategic role in the construction sector in terms of environmental sustainability and energy efficiency. The integration of parametric design with digital tools offers significant advantages in the design, production, and implementation phases of timber structures. This study aims to explore the potential of parametric design in creating more complex, aesthetic, and creative forms in timber architecture. Through literature review and the analysis of selected timber structures, the use of parametric design in timber construction and its potential applications within the building industry are examined. The first chapter presents a literature review, along with the aim, hypothesis, scope, and methodology of the study. The second chapter defines parametric design in architecture and discusses its role, influencing parameters, and related design processes. The third chapter addresses the use of timber in the context of parametric design, focusing on high-tech timber materials, digital fabrication techniques, and modular assembly methods. The final chapter analyzes buildings constructed using parametric methods, highlighting the design-to-construction process, production and assembly phases, design flexibility, sustainability, and structural performance. The study concludes by evaluating how parametric design can enable timber structures to become more innovative, efficient, and sustainable.