Amatör futbolcularda ipsilateral sakroiliak eklem manipülasyonunun şut hızına, şut isabetine ve kalça hareket açıklığına akut etkisi
Acute effect of sacroiliac joint manipulation on shooting speed, shot accuracy and hip range of motion in amateur soccer players
  1. Tez No: 954002
  2. Yazar: ANIL ARDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, amatör futbolcularda sakroiliak ekleme uygulanan yüksek hızlı- düşük amplitüdlü kayropraktik manipülasyonların kalça hareket açıklığına, şut hızına ve isabetine yaptığı anlık etkilerini değerlendirmeyi amaçlandı. Çalışmaya 18-40 yaş arası sağlıklı ve gönüllü 34 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak deney yani sakroiliak eklem HVLA ve sham grupları olarak atandı. Deney ve sham gruplarının uygulama öncesi gonyometre ile kaçla hareket açıklığı değerleri, Bushnell® Speedster Sport radar tabancası ile şut hızları, Mor ve Christian Futbol Testi ile şut isabetleri ölçülmüştür ve kaydedildi. Ölçüm sonrası deney grubundaki futbolculara sakroiliak ekleme yüksek hızlı- düşük amplitüdlü kayropraktik manipülasyon uygulandı, sham grubu ise sadece pozisyonlandı fakat herhangi bir itme verilmedi. Ardından aynı ölçümler tekrar edildi. Kalça hareket açıklığı, şut hızı ve şut isabeti değerleri kaydedildi ve bulunan sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Grup içi yapılan karşılaştırmada deney grubunda şut hızı, şut isabeti ve kalça hareket açıklığı değerleri (fleksiyon, ekstansiyon, abdüksiyon, içe rotasyon) artmıştır sham grubunda ise herhangi bir anlamlı değişim bulunmadı. Gruplar arası farka bakıldığında iki grup arasında anlamlı bir değişim bulunmadı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the acute effects of high-velocity, low-amplitude (HVLA) chiropractic manipulation applied to the sacroiliac joint on hip range of motion (ROM), shooting velocity, and shooting accuracy in amateur football players. A total of 34 healthy male participants aged between 18 and 40 years were recruited and randomly assigned to either the experimental group (receiving HVLA sacroiliac joint manipulation) or the sham control group. Prior to the intervention, hip ROM was assessed using a goniometer, shooting velocity was measured with a Bushnell® Speedster Sport radar gun, and shooting accuracy was evaluated using the Mor and Christian Soccer Shooting Test. These measurements were recorded for all participants. Following baseline assessments, the experimental group underwent a single-session HVLA manipulation targeting the ipsilateral sacroiliac joint, whereas the sham group received a simulated intervention without thrust. Post-intervention assessments were conducted using the same procedures. Statistical analysis revealed significant within-group improvements in the experimental group for hip ROM—specifically in flexion, extension, abduction, and internal rotation—along with significant increases in both shooting velocity and accuracy. In contrast, no significant changes were observed in the sham group. However, between-group comparisons of post-intervention data did not yield statistically significant differences. These findings suggest that sacroiliac joint HVLA manipulation may produce immediate enhancements in hip mobility and certain aspects of football performance in the short term; nevertheless, further studies with larger sample sizes and long-term follow-up are warranted to substantiate these results.