Dış cephe iskelelerinin farklı malzemeler kullanılarak modellenmesi ve maliyet analizi
Modeling and cost analysis of exterior scaffolds using different materials
- Tez No: 753782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnşaat sektörü; kendisine ait birden fazla alt sektörün mal ve hizmet üretimine talep yaratan, ekonomik büyümeye katkısından dolayı öncü bir rol üstlenen ve buna bağlı olarak önemi zamanla artan bir iş koludur. Ülkemiz hızlı bir gelişme göstermekte ve bu gelişimin merkezinde ise inşaat sektörü yer almaktadır. Köprüler, hastaneler, konutlar, yollar, barajlar gibi ülkelerin gelişimine fayda sağlayacak ve gelişmişlik seviyesini belirleyen faktörlerden biri olan tüm alt ve üst yapıların ilk adımı inşaat ile atılmaktadır. Cephe iskeleleri bu sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle sıva, boya, yalıtım gibi işlerin yapımında cephe iskelelerinden faydalanılmaktadır. Özellikle son yıllarda artan konut inşası, cephe iskelelerinin kullanımında da bir artışa neden olmuştur. Bu artış iş sağlığı ve güvenliği yönünden birtakım olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Yüksekten düşmeden dolayı oluşan iş kazaları, çoğunlukla güvensiz iskele kullanılmasından ötürü gerçekleşmektedir. Bu kapsamda; iş iskeleleri, standart ve iş güvenliği mevzuatında tanımlanan esaslara göre değerlendirilmelidir. Ayrıca geçici inşaat yapıları olan iş iskelelerin günümüz rekabet şartlarında maliyete olan etkisi önemli bir yere sahiptir. Globalleşen dünyada başarılı olabilmek adına bir işi en kısa zaman ve en iyi kalitede minimum maliyet ile bitirmek elzem hale gelmiştir. Mühendislik bilgisi ve tecrübe gerektiren bu yapılar kurulurken birçok parametre göz önünde bulundurulmaktadır. Bu çalışma kapsamında malzeme bakımından ahşap ve çelik ve alüminyumdan oluşan 3 farklı dış cephe iskelesi mevzuata uygun olarak Sap 2000 versiyon 23.2.0 programında modellenerek statik analizi yapılmıştır. Yapılan bu analizler sonucu belirlenen kesitler doğrultusunda malzeme-maliyet ilişkisi bulunarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Faydalı ömürleri dikkate alınarak malzeme ve işçilik bakımından değerlendirildiğinde en yüksek maliyete sahip iskele tipi alüminyum iskele, en düşük maliyete sahip iskele tipinin ise h tipi çelik iskele olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Construction industry; It is a business line that creates demand for the production of goods and services in more than one sub-sector of its own, plays a leading role due to its contribution to economic growth, and accordingly, its importance has increased over time. Our country is developing rapidly and the construction sector is at the center of this development. The first step of all infrastructure and superstructures, such as bridges, hospitals, residences, roads, dams, which will benefit the development of countries and determine the level of development, is taken with construction. Facade scaffoldings are widely used in this sector. Especially in the construction of works such as plaster, paint, insulation, facade scaffolds are used. Especially in recent years, increasing housing construction has led to an increase in the use of facade scaffolds. This increase has brought with it some negativities in terms of occupational health and safety. Occupational accidents caused by falling from a height are mostly due to the use of unsafe scaffolding. In this context; Work scaffolding should be evaluated according to the principles defined in the standards and occupational safety legislation. In addition, the effect of scaffolds, which are temporary construction structures, on the cost has an important place in today's competitive conditions. In order to be successful in the globalizing world, it has become essential to finish a job in the shortest time and at the best quality with minimum cost. Many parameters are taken into account when installing these structures, which require engineering knowledge and experience. Within the scope of this study, 3 different exterior scaffoldings consisting of wood, steel and aluminum in terms of material were modeled in the Sap 2000 version 23.2.0 program in accordance with the legislation and static analysis was made. Comparisons were made by finding the material-cost relationship in line with the sections determined as a result of these analyzes. When evaluated in terms of materials and workmanship, considering their useful life, it was seen that the scaffolding type with the highest cost was aluminum scaffolding, and the h type steel scaffolding with the lowest cost.