Eser sözleşmesinde yaklaşık bedelin aşılması ve hukuki sonuçları
Exceeding the approximate price stated in the contract for works and its legal consequences
- Tez No: 954012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışması ile yaklaşık bedelli olarak kurulan eser sözleşmelerinde yaklaşık bedelin aşılması, şartları ve buna bağlanan hukuki sonuçlar incelenmiştir. Çalışma konusu üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde eser sözleşmesi ve unsurlarına yer verilmiş, ikinci bölümde eser sözleşmesinde iş sahibinin bedel ödeme borcu ve bedel türleri incelenmiş, son bölümde ise yaklaşık bedelin aşılması halinde ortaya çıkan hukuki sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the exceeding of the approximate price, the conditions and the legal consequences of exceeding the approximate price stated in contract for work established with an approximate price. The study consists of three main chapters. In the first part, the contract for work and its elements are given, in the second part, the obligation of the owner to pay the price and the types of price in the contract for work are analyzed, and in the last part, the legal consequences arising in case of exceeding the approximate price are explained.