Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi önemi belirsiz atipi olarak raporlanan olgularda malignite öngörüsü: ultrasonografinin tanısal performansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Malignancy risk prediction in thyroid fine-needle aspiration biopsy reported as atypia of undetermined significance: diagnostic performance of ultrasonography and determination of risk factors
  1. Tez No: 954013
  2. Yazar: ÖMER FARUK KUYUMCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ASYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tiroid kanserleri genellikle nodül olarak karşımıza çıkmaktadır. Tiroid nodüllerinin değerlendirilmesinde en sık kullanılan yöntemler ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) ve ultrasonografidir. Klinik yaklaşımın değişkenlik göstermesi ve net bir rehberin bulunmaması nedeniyle, İİAB sonucu belirsiz sitoloji ile raporlanan olgularda ultrasonografinin önemi vurgulanmaktadır. Bu çalışmada, İİAB sonucu“önemi belirsiz atipi (AUS)”olarak raporlanan olgularda, ultrasonografik sınıflandırma sistemlerinden ACR TI-RADS ve sitopatolojik incelemenin malignite öngörüsüne katkısı prospektif çalışma tasarlanarak araştırılmıştır. Çalışmaya, iki yıl boyunca İİAB sonucu AUS olarak raporlanan, ameliyat öncesi TIRADS sistemine göre ultrasonografik parametrelerine bakılan ve postoperatif patoloji sonucu mevcut olan hastalar dahil edilmiştir. Toplamda 52 hastaya ait 55 nodülün değerlendirildiği çalışmamızda, TIRADS sisteminin, AUS olgularında veya nükleer atipi, diğer atipi ayrımı yapılan alt gruplarda yapılan analizlerde malignite öngörüsünde faydası gösterilememiştir. Ancak ultrasonografik parametrelerden ekojenik odak sayısı ile mikrokalsifikasyon ve periferik kalsifikasyon varlığının malignite öngörüsünde anlamlı olduğu gösterilmiştir (sırasıyla p değerleri: 0,047; 0,049; 0,025). Çalışmada olguların malignite oranı %20 olup, bunlar arasında foliküler ve papiller tiroid karsinomu %36 olarak bulunmuştur. TR3 nodüllerin malignite oranı %23, TR4 için %11 ve TR5 için %44 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, AUS olgularında TIRADS sisteminin malignite öngörüsüne katkısı sağladığı gösterilememiştir. Ancak daha kesin sonuçlara ulaşabilmek için daha geniş hasta serilerinde yapılacak ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancers often present as nodules, with fine-needle aspiration biopsy (FNAB) and ultrasonography being the primary diagnostic tools. Due to variability in clinical approaches and the lack of a clear guideline, the role of ultrasonography has gained prominence in cases where FNAB yields indeterminate cytology results. This prospective study aimed to assess the utility of the ACR TIRADS ultrasonographic classification system and cytopathological subtypes in predicting malignancy in atypia of undetermined significance (AUS) cases. The study included 52 patients with 55 nodules diagnosed as AUS over a two-year period. All cases underwent preoperative ultrasonographic evaluation using the TI-RADS system and had available postoperative histopathological results. The TI-RADS system did not significantly contribute to malignancy prediction in the overall AUS cohort or in subgroups with nuclear atypia and other atypia. However, the numerical value from echogenic foci, the presence of microcalcifications, and peripheral calcifications were found to be significantly associated with malignancy (p-values: 0.047, 0.049, and 0.025, respectively). The overall malignancy rate was 20%, with follicular and papillary thyroid carcinoma constituted 36% of the malignant cases. The malignancy rates for TR3, TR4, and TR5 nodules were 23%, 11%, and 44% respectively. In conclusion, the TIRADS system did not demonstrate a significant contribution to malignancy prediction in AUS cases. However, further studies with larger patient cohorts are needed to reach more definitive conclusions.