Resimli çocuk kitaplarıyla çocuklar için felsefe: Öğretmenlerin görüşleri
Philosophy for children with picture books: Teachers' perspectives
- Tez No: 954015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, öğretmen görüşleri doğrultusunda, Çocuklar için Felsefe (P4C) etkinliklerinde resimli çocuk kitaplarını kullanma amaçlarını, uygulama süreçlerine ilişkin deneyimlerini, tercih edilen kitapların içerik ve biçimsel özelliklerini ve bu etkinliklerin çocukların gelişimine etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın modeli temel nitel araştırmadır. Araştırmanın katılımcılarını, Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan, Çocuklar için Felsefe (P4C) eğitimi almış ve en az iki aydır Çocuklar için Felsefe etkinlikleri uygulayan toplam 10 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılar, bu üç ölçüt temel alınarak amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniğiyle belirlenmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış; elde edilen görüşmeler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin resimli çocuk kitaplarını yalnızca görsel açıdan zengin materyaller olarak değil, aynı zamanda çocukların düşünme, sorgulama, empati kurma ve kendini ifade etme becerilerini destekleyen etkili uyaranlar olarak değerlendirdiklerini ortaya koymuştur. Öğretmenlerin kitap seçiminde özellikle görsel estetik, çocukların gelişim düzeyine uygunluk, sade ve anlaşılır dil kullanımı, açık uçlu temaların bulunması ve ahlaki değerlerin dolaylı biçimde sunulması gibi ölçütlere öncelik verdikleri belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin kitapları kullanırken çeşitli pedagojik stratejiler geliştirdikleri; hikâyelerin sonunu açık bırakarak çocukların düşünme süreçlerine aktif katılımını sağlama, metnin içeriğinden yola çıkarak düşündürücü sorular yöneltme ve görseller aracılığıyla çocuklarda detay farkındalığı oluşturma gibi uygulamaların öne çıktığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, resimli çocuk kitaplarının Çocuklar için Felsefe etkinliklerinde etkili birer uyaran olarak kullanılabileceğini ve bu kitapların okul öncesi dönemdeki çocukların bilişsel, dilsel ve sosyal-duygusal gelişimlerini destekleyen önemli araçlar olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, nitelikli kitap seçimi ve pedagojik açıdan bilinçli kullanımın, çocukların felsefi düşünme becerilerinin gelişimine anlamlı katkılar sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal, based on teachers' opinions, the purposes of using picture books in Philosophy for Children (P4C) activities, their experiences related to the implementation process, the content and formal characteristics of the preferred books, and the effects of these activities on children's development. In this context, the research is designed as a basic qualitative study. The participants of the study consist of ten preschool teachers from different provinces of Turkiye who have received Philosophy for Children (P4C) training and have been implementing P4C activities for at least two months. The participants were selected using criterion sampling, one of the purposive sampling methods, based on these three criteria. Data were collected through a semi-structured interview form and analyzed using descriptive analysis. The findings of the study reveal that teachers consider picture books not only as visually rich materials but also as effective stimuli that support children's thinking, inquiry, empathy, and self-expression skills. It was determined that teachers prioritize criteria such as visual aesthetics, appropriateness to children's developmental levels, use of clear and simple language, inclusion of open-ended themes, and the indirect presentation of moral values when selecting books. Furthermore, it was found that teachers employ various pedagogical strategies when using picture books; practices such as leaving the end of the story open to encourage children's active participation in thinking processes, posing thought-provoking questions based on the content of the text, and fostering detail awareness through visuals were particularly prominent. The results indicate that picture books can be used as effective stimuli in Philosophy for Children activities and that these books are important tools supporting the cognitive, linguistic, and social-emotional development of preschool children. In this regard, it was concluded that the selection of high-quality books and their pedagogically informed use make significant contributions to the development of children's philosophical thinking skills.