Context aware task orchestration with deepreinforcement learning in real time fogcomputing simulation environment
Gerçek zamanlı sis bilişim simülasyon ortamında derin pekiştirmeli öğrenme ile bağlam farkındalıklı görev orkestrasyonu
  1. Tez No: 954024
  2. Yazar: ALP GÖKHAN HOŞSUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bulut bilişimin sürekli değişen yapısında, sis ve uç bilişim, talep edilen bölgelere olan yakınlık özellikleri sayesinde daha önemli hale gelmiştir. Görev işleyiciler tarafındaki tüm heterojenliği dikkate alarak, görev üreteçlerinin de karmaşıklık ve gecikme açısından çeşitli gereksinimleri bulunmaktadır. Bu çalışmada, görev orkestrasyonu için değişen gereksinimlere uyum sağlayabilen ve görev orkestrasyon stratejilerini keşfetmek için çok yönlü bir platform olarak hizmet eden, çok sayıda çeşitli senaryoyu simüle edebilen sağlam bir ekosistem geliştirilmiştir. Düşük seviyeli uç/sis ve bulut ortamı kısıtlarını ayrıntılı bir şekilde ele alan çok katmanlı gelişmiş bir bulut simülasyon modeli önerilmiştir. Ortaya konulan katkıların merkezinde, orkestrasyon sürecini pekiştirmeli öğrenme eğitim adımlarına dönüştüren yenilikçi bir görev orkestrasyon modeli yer almaktadır. Önerilen yaklaşım, görev başarısı, enerji verimliliği ve kaynak kullanımı açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Sistem, uç cihaz ve görev yoğunluğu açısından farklı sis bilişim çevresel koşulları altında geliştirilmiş olan simülasyon ile değerlendirilmiştir. Deney sonuçları, önerilen sistemin mevcut döngüsel dağıtım (round-robin) algoritması ve sezgisel fonksiyonlar (heuristics) tabanlı algoritmalar üzerinde üstünlüğünü kanıtlamış ve doğrulukta \%28'lik bir artış sağlamıştır. Ayrıca, eylem uzayının karmaşıklığını azaltmak için akıllı bir eylem uzayı azaltma tekniği tanıtılmıştır. Önerilen teknik, karar verme sürecini basitleştirerek daha hızlı yakınsama ve gelişmiş eğitim verimliliği sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the ever-evolving landscape of cloud computing, fog and edge computing have become more prominent because of their natural property of proximity to the demanding parts. Having all the heterogeneity on the processor side, task generators also have a variety of requirements in terms of complexity and latency. This dissertation gathered all of these different dimensions together in a robust ecosystem which can simulate a huge number of various scenarios that complies with the changing requirements for task orchestration and serves as a versatile platform for exploring task orchestration strategies. An advanced multi-layered cloud simulation model is proposed that intricately considers both low-level edge/fog and cloud environment constraints. At the core of the contribution lies a novel task orchestration model that transforms the orchestration process into reinforcement learning training steps. The proposed approach offers substantial advantages in terms of task succession, energy efficiency, and resource utilization. The system is evaluated with a custom developed simulation tool under different ambient fog computing conditions in terms of the edge device and the density of the task. The results of the experiment proved the superiority of the proposed system over the existing round-robin, heuristic-based, and PGOA algorithms with an overall increase in precision up to 28\%. Besides, an efficient action space reduction technique is introduced to reduce the complexity of the action space, the proposed technique simplifies the decision-making process, leading to faster convergence and improved training efficiency.