Evli bireylerin akılcı olmayan inançları, mükemmeliyetçilik ve psikolojik iyi oluş düzeyleri ile evlilik uyumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An examination of the relationships between married individuals irrational beliefs, perfectionism, psychological well-being, and marital adjustment
- Tez No: 954062
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Evlilik, bireyin yaşamındaki en önemli kararlardan biri olup, hem yaşamın büyük bir bölümünü kapsaması hem de yalnızca bireyi değil, aynı zamanda aileyi ve toplumu da etkilemesi açısından son derece önemlidir. Araştırmalar, bireylerin mutlu, sağlıklı ve işlevsel bir yaşam sürdürebilmeleri için evliliklerinin uyumlu olması gerektiğini özellikle vurgulamaktadır. Bu bağlamda, evlilik uyumunu etkileyebileceği düşünülen çeşitli değişkenlerin incelenmesi, bireylerin evlilik yaşamındaki başarı ve işlevselliklerinin arttırılmasına katkı sağlayabilir. Bu çalışmada da mükemmeliyetçilik, akılcı olmayan inançlar ve psikolojik iyi oluş ile evlilik uyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte evlilik uyumu ile cinsiyet, çalışma durumu, eğitim durumu, evlilik süresi ve çocuk sayısı değişkenleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmaya 2024 Mart-2025 Ocak arası farklı şehirlerde ikamet eden 322 evli birey (175 kadın, 147 erkek) katılmıştır. Veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'İkili İlişkilerde Olumlu Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği', 'Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği', 'Psikolojik İyi Oluş Ölçeği' ve 'Evlilikte Uyum Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizi, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson momentler çarpımı korelasyon korelasyon katsayısı ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda evli bireylerin evlilik uyum düzeyleri evlilik süresi ve çocuk sayısına göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterirken cinsiyet, çalışma durumu ve eğitim durumuna göre ise istatiksel olarak anlamlı bir fark göstermediği bulunmuştur. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre evlilik uyumu ile psikolojik iyi oluş arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Aynı zamanda evlilik uyumu ile romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar, mükemmeliyetçiliğin farklılık ve yüksek standartlar alt boyutları arasında negatif yönde ilişki olduğu görülürken mükemmeliyetçiliğin düzen alt boyutu ile evlilik uyumu arasında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir. Evlilik uyumunun yordayıcılarını belirleyebilmek amacıyla yapılan çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre de evlilik uyumunu mükemmeliyetçiliğin farklılık alt boyutunun negatif yönde ve psikolojik iyi oluşun pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Marriage is one of the most significant decisions in an individual's life, as it encompasses a large part of life and affects not only the individual but also the family and society. Research emphasizes that, for individuals to lead a happy, healthy, and functional life, their marriages must be harmonious. In this context, examining various variables that are thought to influence marital adjustment may contribute to increasing individuals' success and functionality within marriage. Accordingly, this study aimed to examine the relationships between perfectionism, irrational beliefs in romantic relationships, psychological well-being, and marital adjustment. In addition, it investigated whether there were significant differences in marital adjustment based on gender, employment status, educational background, duration of marriage, and number of children. The study included 322 married individuals (175 women and 147 men) residing in different cities between March 2024 and January 2025. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Positive and Negative Perfectionism in Romantic Relationships Scale,”the“Irrational Beliefs in Romantic Relationships Scale,”the“Psychological Well-Being Scale,”and the“Marital Adjustment Scale.”The data were analyzed using independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson product-moment correlation coefficient, and multiple linear regression analysis. The analysis results showed that marital adjustment differed significantly based on the duration of marriage and number of children, while no statistically significant differences were found based on gender, employment status, or educational level. According to the correlation analysis, a significant positive relationship was found between marital adjustment and psychological well-being. Additionally, marital adjustment was negatively correlated with irrational beliefs in romantic relationships and the“discrepancy”and“high standards”subdimensions of perfectionism. However, no significant relationship was found between the“order”subdimension of perfectionism and marital adjustment. The results of the multiple regression analysis revealed that the“discrepancy”subdimension of perfectionism significantly predicted marital adjustment in a negative direction, while psychological well-being significantly predicted it in a positive direction.